Liga Campionilor: Hansi Flick se consolează că Bayern Munchen a fost superioară

0
433

Eliminată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, de către PSG (2-3, 1-0), Bayern Munchen –deţinătoarea trofeului- are motive îndreptăţite să regrete lipsa de şansă, atât în partida tur, cât şi cea de aseară, fiindcă Leroy Sane (min. 25), Joshua Kimich (min. 27), Alaba (min. 45+2, 47), Thomas Muller (min. 53) au ratat până la exasperare. Hansi Flick a invocat absenţa câtorva jucători importanţi –indisponibili- dar a felicitat echipa pariziană acceptând rezultatul. Echipa lui Mauricio Pochetino a avut în Neymar şi Mbappe doi atacanţi de mare calitate, internaţionalul brazilian expediind de trei ori, într-un interval de 5 minute (min. 34-39) balonul în barele porţii străjuite de Neuer. Unicul gol al partidei a fost marcat de internaţionalul camerunez Choupo-Moting (min. 40), dar la scor cumulat egal (3-3) graţie victoriei din prima partidă (3-2) PSG s-a calificat pentru semifinale. Mauricio Pochetino şi-a luat măsuri de precauţie: cei doi fundaşi laterali, Colin Dogba şi Abdou Diallo (înlocuit cu Mitchel Bakker), în faţa lui Kinglsey Comman şi Leroy Sane au fost în permanenţă dublaţi de Peredes şi Idrissa Gueye. De partea cealaltă, Davies şi Pavard au urcat rareori în atac, şi atunci ineficient. „Bild” a titrat „Bayern out. Parisul şi-a luat revanşa după finala de anul trecut”. Partida de aseară a avut o fizionomie deosebită faţă de partida tur, în sensul că Bayern a marcat şi Parisul a avut ocazii. Die Welt concluzionează: „Bayern detronată”. Parisul cu stelele sale visează. Nasser Al Khelaifi, preşedintele PSG, se gândeşte deja, dar a făcut-o şi anul trecut, la câştigarea în sfârşit a trofeului.