Steaua a revenit în lupta pentru titlu

0
287

Rusescu a fost din nou decisiv, aducând victoria echipei sale la Cluj

Cu şase puncte acumulate în primele două meciuri din 2012 Steaua s-a apropiat la tot atâtea puncte de liderul Dinamo şi pare să se implice din nou în lupta pentru titlu. Într-un meci jucat cu casa închisă pe „Cluj Arena”, însă pe un gazon execrabil, echipa din Ghencea s-a impus prin reuşita golgheterului Rusescu.  „Dacă noi ne vom câştiga meciurile, chiar şi doar cu 1-0, sunt convins că celelalte echipe se vor încurca. Mi-am propus să îmi ajut echipa să câştige campionatul, nu să fiu golgheter”, a declarat eroul Stelei după meci. Oaspeţii şi-au concretizat dominarea din prima repriză, în care, paradoxal, au avut probleme cauzate de accidentările jucătorilor folosiţi pe rând în banda dreaptă a apărării, Martinovici şi Prepeliţă, fundaş lateral fiind folosit apoi preţ de o oră Chiricheş, fotbalist care pare să dea randament excelent indiferent de postul pe care joacă. Repriza secundă a aparţinut gazdelor, care au ratat câteva ocazii importante. La Steaua a debutat Chipciu, care a avut o prestaţie remarcabilă. „50 de milioane iau pe Chiricheş şi Chipciu la pachet” s-a entuziasmat după meci Gigi Becali. În ultimul meci al etapei Astra a câştigat pe teren propriu meciul cu Dacia Mioveni, deşi oaspeţii au avut avantaj chiar din primul minut. Ploieştienii au rupt plasa apoi, la propriu, fiindcă golul egalizator al lui Pătraşcu a fost dintr-un şut care a trecut prin plasa porţii adverse. Ex-craioveanul Găman a marcat pentru 2-1, iar fostul rapidist Spadacio a transformat apoi impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri aducând o primă victorie portughezului Toni Conceicao pe banca Astrei. În acest meci s-a consemnat şi debutul arbitrului Horaţiu Feşnic în Liga I, unul nereuşit, clujeanul comiţând mai multe erori.

Ca statistică, etapa a 20-a a Ligii I a consemnat meciul cu numărul 471 în Liga 1 al lui Ionel Dănciulescu, sărbătorit şi cu un gol de dinamovist. Dănciulescu a ajuns pe locul 4 în topul prezenţelor, depăşindu-l pe Costel „Burebista” Câmpeanu, fiind la doar 20 de meciuri de recordul absolut, deţinut de 25 de ani de căpitanul Craiovei Maxima, Costică Ştefănescu.

Liga I – Etapa a 20-a

FC Vaslui – Concordia 4-0

Au marcat: Wesley 13, Adailton 34, Paito 43, Sânmărtean 64.

Gaz Metan – CFR Cluj 1-1

Au marcat: C. Petre 3 / Kapetanos 13.

Oţelul – Ceahlăul 0-0

Pandurii – Dinamo 2-2

Au marcat: Viera 6, Pintilii 82 – din penalty / Dănciulescu 16, M. Niculae 29.

Astra Ploieşti – CS Mioveni 3-1

Au marcat: Pătraşcu 16, Găman 23, Spadacio 58 / Zuluf 1.

Etapa a 21-a

Vineri, 16 martie

Concordia – Rapid – ora 19.30 (Dolcesport)

CS Mioveni – FCM Târgu Mureş – ora 20.30 (Digisport)

Sâmbătă, 17 martie

Voinţa Sibiu – Gaz Metan Mediaş – ora 15 (Digisport)

CFR Cluj – Pandurii – ora 17 (Antena 1/Gsptv)

Petrolul – „U” Cluj – ora 19 (Digisport)

Dinamo – Sportul – ora 21.30 (Digisport)

Duminică

FC Braşov – Oţelul – ora 18 (Digisport)

Steaua – Astra Ploieşti – ora 20.30 (Digisport)

Luni

Ceahlăul – FC Vaslui – ora 20.30 (Digisport)

Clasament

1. Dinamo                   20        13        5          2          36-12   44

2. CFR Cluj                 20        13        4          3          39-15   43

3. Rapid                      20        12        5          3          33-18   41

4. Steaua                     20        11        5          4          26-14   38

5. FC Vaslui                20        11        3          6          34-18   36

6. Oţelul Galaţi            20        9          5          6          17-15   32

7. Pandurii                   20        8          7          5          32-22   31

8. „U” Cluj                  20        7          8          5          25-20   29

9. Astra Ploieşti           20        7          7          6          20-19   28

10. FC Braşov             20        6          5          9          21-20   23

11. Ceahlăul                20        5          8          7          17-25   23

12. Gaz Metan            20        6          4          10        27-34   22

13. Voinţa Sibiu          20        5          6          9          13-22   21

14. Sportul Stud.         20        4          8          8          21-33   20

15. Petrolul                  20        4          6          10        16-25   18

16. FCM Tg. Mureş    20        3          8          9          17-26   17

17. Concordia             20        3          5          12        13-36   14

18. CS Mioveni           20        2          3          15        13-46   9