Spectacol în prima seară Champions League a anului

0
361

Opt goluri s-au marcat în primele două optimi de finală din Champions League şi ştim practic o echipă calificată: liderul din Premier League, Manchester City. “Cetăţenii” au rezolvat meciul tur cu Basel şi calificarea în decurs de 10 minute în prima repriză, chiar pe St. Jakob’s Park, scor 4-0, goluri marcate de: Gundogan 14, 53, Aguero 18, B. Silva 23.

Basel a jucat cu: Vaclik – Riveros, Suchy, Lacroix, Xhaka, Lang – Stocker(Ajeti 71), Serey Die, Frei, Elyounoussi – Oberlin.

Guardiola a folosit formula: Ederson – Walker, Otamendi, Kompany, Delph – De Bruyne(David Silva 63), Fernandinho  , Gundogan – B. Silva, Aguero, Sterling(Sane 57).

La Torino, Juventus a condus cu 2-0 după 10 minute, prin dubla lui Higuain, al doilea gol din penalty-ul obţinut de Bernardeschi. Harry Kane a redus din handicap, iar în ultima fază a primei reprize acelaşi Higuain a ratat un penalty, şutând în transversală. Eriksen a stabilit scorul final, 2-2, în partea secundă, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri, executată pe colţul lui Buffon.

Pentru Juventus au jucat: Buffon – De Sciglio, Benatia, Chiellini, Alex Sandro – Khedira(Bentacur 66), Pjanic, Bernardeschi – Douglas Costa(Asamoah 90), Higuain, Mandzukic(Sturaro 76).

La Tottenham au evoluat: Lloris – Aurier, Vertonghen, D. Sanchez, Davies  – Dembele, Dier, Eriksen (Wanyama 90) – Lamela(Lucas 89), Kane, Alli(Son 83).