Liga Campionilor – remize în Real – United şi Şahtior – Dortmund

0
292

Aseară, Real Madrid a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-1), pe teren propriu, cu Manchester United, în prima manşă din optimile Ligii Campionilor. Welbeck a deschis scorul cu o lovitură de cap la un corner în minutul 20, iar peste zece minute Ronaldo a egalat tot cu capul. Fiecare echipă şi-a mai trecut în cont câte o bară, prin Coentrao, respectiv Van Persie. Tot egal a fost şi la Doneţk, între Şahtiorul lui Mircea Lucescu şi Borussia Dortmund, scor 2-2 (1-1). Au marcat: Srna (31) – din lovitură liberă şi Douglas Costa (68), respectiv Lewandowski (41) şi Hummels (87). Înainte de începerea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria victimelor accidentului aviatic de la Doneţk, care a avut loc miercuri seară, după prăbuşirea unui charter care transporta suporteri.