Euro (handbal M): Croaţia debut surprinzător!

0
164

Cine ar fi crezut, Spania –campioană europeană în 2018 ş 2020, finalistă la ultima ediţie- să sufere o adevărată corecţie din partea Croaţiei. Încă de la pauză (14-18) ibericii au fost în dificultate, fără a reuşi repriza secundă anihilarea tandemului croat Mario Sostaric – Ivan Martinovic (8 goluri fiecare). Prin diferenţa de 10 goluri (39-29) această înfrângere ar putea mina speranţele Spaniei de a ajunge în semifinalele competiţiei de la Koln. Cu o prestaţie înspăimântătoare, Croaţia –care întâlneşte România- a preluat conducerea grupei B. Spaniolii au pierdut pentru a doua oară, la o diferenţă de 10 goluri, în acest secol şi tot în faţa Croaţiei (CM 2009 – 22-32). Este o înfrângere jenantă pentru spanioli, iar Croaţia s-a răzbunat din plin pentru înfrângerea din finala de acum 4 ani. Iată cum a evoluat scorul într-o partidă condusă „cap-coadă” de croaţi, la intervale de 5 min.: 1-3, 4-7, 6-11, 8-12, 10-14, 14-18 –pauză- 15-23, 19-27, 22-30, 24-34, 26-36, 29-39.