Primul succes al anului pentru Real, dar Benzema s-a accidentat

0
361

Galacticii au obținut prima victorie din 2019, 2-1 în deplasare cu Betis Sevilla. Galacticii au deschis scorul în minutul 13, cu un gol superb din voleu al Balonului de Aur 2018, Luka Modric. La reluare, Betis a egalat prin fostul jucător al Realului, Sergio Canales, gol valdidat de VAR. Victoria Realului a venit în urma unui gol marcat în minutul 88 de Dani Ceballos, jucător cumpărat chiar de madrileni chiar de la Betis, dintr-o lovitură liberă.

Karim Benzema a suferit o fractură la degetul mic de la mâna dreaptă şi Solari a fost nevoit să-l schimbe cu Cristo Gonzalez. Real Madrid are mai mulţi indisponibili. Pentru partida cu Betis, din echipa lui Solari au lipsit Marco Asensio, Gareth Bale, Thibaut Courtois, Mariano Diaz, Toni Kroos, Marcos Llorente și Javier Sanchez (toți accidentați) și Lucas Vazquez (suspendat).

Real Madrid este pe locul 4, cu 33 de puncte, la 10 puncte de liderul Barcelona.