JO 2016 – Handbal (f): Sperăm în continuare la sferturi! România, victorie uriaşă în faÅ£a Spaniei

0
293

După două înfrângeri puţin scontate, mai ales dacă ne raportăm la maniera în care s-a jucat (19-23 cu Angola şi 13-26 cu Brazilia), România a găsit resorturi nebănuite şi luptă pentru sferturile competiţiei de handbal. Victoria cu Muntenegru, de mierccuri, a fost dublată, în această seară, du o alta în faţa Spaniei, 24-21 (13-11)

Cu Neagu şi Geiger în zi de graţie, România a condus pe aproape toată durata primei reprize, iar în startul părţii secunde a ajuns chiar la un avans de şase goluri: 17-11. Ibericele au ştiut să fructifice la maximum erorile din atacul nostru şi, pe contra-atac, s-au dovedit neiertătoare, reuşind la un moment dat să marcheze de 6 ori la rând, fără a primi gol: de la 13-18, la 19-18.

Meciul părea să respecte un scenariu patentat de prima reprezentativă în trecut (pierderea partidelor pe final), însă de această dată sportivele lui Ryde au gestionat perfect ultimele minute. Chiar şi în inferioritate numerică au reuşit să înscrie fără a primi gol, în vreme ce Paula Ungureanu, în poartă, a reuşit adevărate minuni.

România: Ionica Munteanu (1 intervenÅ£ie), Paula Ungureanu (14 intervenÅ£ii) – Gabriella Szucs, Melinda Geiger (5 goluri), Eliza Buceschi (2), Cristina Neagu (9), Aurelia Brădeanu (2), Gabriela Perianu (2), Valentina Ardean-Elisei, Oana Manea, Camelia Hotea, Florina Chintoan (1), Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper (2). SelecÅ£ioner: Tomas Ryde.
În celelalte partide ale grupei, Brazilia a învins cu 28-24 pe Angola, iar Norvegia cu 28-19 pe Muntenegru.
Clasament: 1. Brazilia 6p, 2. Norvegia 6p, 3. Angola 4p, 4. România 4p, 5. Spania 4p, 6. Muntenegru 0p. Se califică primele 4.
România va juca duminică, de la 22:40. cu Norvegia, ÅŸi are nevoie de un egal pentru a merge mai departe. Și cu un eÅŸec, prin jocul rezultatelor, putem spera la sferturi, dacă, de pildă, Angola ar bate Spania. Brazilia – Muntenegru e celălalt meci al zilei.