Campionatul European Under 21 / Norvegia şi Italia, la braţ în semifinale

0
317

Naţionala Norvegiei însoţeşte Italia în semifinalele Campionatului European Under 21 din Israel, după egalul strategic, 1-1, înregistrat între cele două formaţii, în ultima rundă a grupei A. Nordicii aveau nevoie de măcar un punct pentru calificare, în timp ce remiza le asigura italienilor primul loc. În partida disputată la Tel Aviv, Norvegia a deschis scorul în ultimul minut de joc, dintr-un penalty transformat de Strandberg. Numai că „azzurinni” aveau să egaleze prin Bertolacci la ultima fază a jocului, în al patrulea minut de prelungiri şi să câştige grupa A a Europeanului. În aceste condiţii, victoria obţinută la Ierusalim, de Israel contra Angliei, scor 1-0, gol Krieff în minutul 80, a fost insuficientă pentru ca gazdele să acceadă în semifinale. Italia a terminat grupa cu 7 puncte, urmată de Norvegia, cu 5 puncte, apoi Israelul, cu 4 puncte, în timp ce Anglia a fost marea dezamăgire a turneului, pe care echipa lui Stuart Pearce l-a părăsit fără a acumula vreun punct. Italia şi Norvegia urmează să întâlnească Spania şi Olanda, însă împerecherea s-a făcut abia după ce se vor fi consumat ultimele partide din grupa B. Astfel,aseară, la Petach Tikva, s-a disputat derby-ul Spania – Olanda, arbitrat de Ovidiu Haţegan, cele două formaţii având maximum de puncte după două jocuri. Într-un meci fără vreo miză, la Netanya, s-au întâlnit Rusia şi Germania, formaţii eliminate deja din competiţie. Semifinalele sunt programate sâmbătă, de la ora 18.30, respectiv 21.30, iar finala se va disputa marţi, 18 iunie, de la ora 19, la Ierusalim.