Primul eşec al Barcelonei în acest sezon intern

0
417

FC Barcelona nu a reuşit să termine sezonul intern fără înfrângere, pierzând în penultima etapă de campionat, 5-4 la Valencia, contra lui Levante. Gazdele au condus cu un neverosimil 5-1 în minutul 55. Pentru echipa lui Valverde, lipsită de Messi, brazilianul Coutinho a reuşit o triplă, iar Luis Suarez a înscris din penalty. Barca a avut 20 de minute la dispoziţie pentru a egala, dar nu a reuşit.

Echipa catalană nu pierduse în cele 36 de meciuri disputate în campionat, dar nici în Cupa Regelui, pe care a câştigat-o deja.

Ultima echipă care a învins Barcelona în campionat a fost Malaga, pe 8 aprilie 2017, în etapa a 31-a a sezonului trecut. Tot Malaga, formaţie care a retrogradat deja anul acesta, era ultima echipă care marcase 5 goluri contra Barcelonei, acum 15 ani.