Real – Juve, un clasic al Europei care ne oferă a doua finalistă a CL

0
305

Eliminată în Cupa Regelui încă din faza optimilor de finală şi cu şanse aproape nule la titlu după ce în weekend a remizat (2-2), pe “Bernabeu”, cu Valencia, depărtându-se astfel la patru puncte de liderul Barcelona cu două etape rămase de jucat din Primera, Real Madrid caută să-şi salveze sezonul în această seară, cu o accedere în ultimul act al Ligii Campionilor. Pentru asta însă, deţinătoarea en-titre a trofeului trebuie să remonteze acel 1-2 cu Juventus, consemnat săptămâna trecută la Torino. Acolo unde, Alvaro Morata, fotbalist crescut de Real şi vândut în vara lui 2014 “Bătrânei Doamne”, deschidea scorul în minutul 9, Ronaldo egala 18 minute mai târziu, pentru ca tabela să fie închisă de “apaşul” Tevez (57), dintr-un penalty pe care îl şi obţinuse.

Deşi văzută drept favorită certă la calificare, principalele argumente fiind valoarea individuală a jucătorilor şi “directele” disputate la Madrid (6 victorii, două înfrângeri), gruparea “blanco” are şi suficiente motive de îngrijorare. Cel mai nefast aspect este legat de precedentele trei meciuri eliminatorii cu Juve, toate pierdute: sferturi ’96, semifinale ’03, optimi ’05. Mai mult, Real n-a eliminat vreo formaţie din Italia în ultimii 28 de ani, pe lângă episoadele cu Juve cedând în alte 4 duble (cu AC Milan de două ori, AC Torino şi AS Roma). Un alt aspect nefast pentru Real ar fi că italienii au câştigat de ceva timp campionatul, al patrulea la rând, ceea ce a făcut ca sâmbătă, contra lui Cagliari (1-1), Allegri să-şi odihnească majoritatea titularilor. La astea se adaugă şi revenirea lui Paul Pogba. Francezul s-a întors după o accidentare şi a  jucat 63 de minute contra sarzilor, reuşind chiar să înscrie unicul gol al “bianconerilor”. În cealaltă tabără, o revenire ar putea bifa, astăzi, şi Benzema, rămând de văzut dacă Ancelotti va decide să arunce în luptă un jucător ce n-a evoluat deloc în ultima lună. Accidentat sâmbătă cu Valencia şi înlocuit în minutul 25, Kroos şi-a revenit şi va fi cel mai probabil în primul 11. În atare condiţii, singura absenţă certă şi notabilă rămâne cea a lui Modric, indisponibil până la finele sezonului.

Partida de pe “Santiago Bernabeu” va fi arbitrată de o brigadă suedeză, la centru cu Jonas Eriksson.

Prima finalistă a acestei ediţii a UCL este FC Barcelona. Finala este programată în 6 iunie, pe stadionul Olimpic din Berlin.

Formaţii probabile

Real: Casillas – Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo – J. Rodriguez, Kroos, Isco – Bale, Cr. Ronaldo – Benzema.

Juventus: Buffon – Lichtsteiner, Bonucci, Chiellini, Evra – Marchisio, Pirlo, Pogba – Vidal – Tevez, Morata.