Bayern, victorie doar de palmares! Barca e prima finalistă a Ligii Campionilor

0
274

FC Barcelona s-a calificat în ultimul act al Ligii Campionilor, pierzând la limită, scor 2-3, în Germania, returul cu Bayern Munchen, în contextul în care, în urmă cu o săptămână, se impunea la scor de neprezentare pe Camp Nou, 3-0.

Benatia, dintr-o pasă a lui Xabi Alonso, a dat iluzia unei reveniri, cu un gol căzut repede (7), însă speranțele munchenezilor s-au năruit la fel de iute, vinovat de asta făcându-se Neymar (15), în colaborare cu Luis Suarez. Același tandem avea să lovească din nou, brazilianul realizând dubla în minutul 29. Scor ce avea să se consemneze și la pauză.

În partea secundă, probabil și cu gândul la disputa de duminică, de pe terenul lui Atletico, acolo unde și-ar putea trece în cont al 23-lea titlu de campioană, Barca n-a mai contat foarte mult, iar bavarezii au întors rezultatul, prin Lewandowki (59) și Muller (74), de fiecare dată serviți de Schweinsteiger.

Echipe:

Bayern: Neuer – Rafinha, Boateng, Benatia, Bernat – Lahm (Rode 68), Thiago Alcantara, Xabi Alonso, Schweinsteiger (Javi Martinez 87) – Muller (Gotze 87), Lewandowski. Antrenor: Pep Guardiola.

Barcelona: Ter Stegen – Dani Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba – Rakitic (Mathieu 72), Busquets, Iniesta (Xavi 75) – Messi, Suarez (Pedro 46), Neymar. Antrenor: Luis Enrique.

Finala, programată în 6 mai, la Berlin, este a 4-a pentru gruparea catalană în ultimii 9 ani. Ocazii în care n-a ratat niciodată trofeul, în 2006 cu Arsenal, respectiv în 2009 și 2011 cu Manchester United.

Cealaltă finalistă se va decide în această seară pe Bernabeu, Real Madrid având de remontat cu Juventus o înfrângere la limită, 1-2.