Andrei Ivan, cel mai bun tricolor la „Turneul Păcii”

0
323

Atacantul Universităţii Craiova, Andrei Ivan, a marcat de cinci ori pentru naţionala under 18 a României, care a câştigat „Turneul Păcii”, organizat la Perugia de Liga Naţională de Amatori din Italia. Ivan a reuşit o dublă chiar în finala adjudecată cu 2-1 de echipa pregătită de Ion Dumitru contra unei selecţionate din Ankara. „Turcii au deschis scorul în minutul 15, ”tricolorii” au reuşit să egaleze în minutul 83: ”cap” imparabil Ivan din centrarea lui Constantinescu. Meciul a intrat în prelungiri, iar acelaşi Ivan a reuşit să aducă victoria României la ultima fază, în minutul 120” precizează site-ul FRF. România a evoluat cu un om în plus din minutul 67. Echipa României U18 utilizată în finală: Gudea – Băniţa, Ionescu (25 Mareş), R. Andrei, G. Mihai (66 Erdei) – Paţurcă, Vereş, Tegle (24 Olaru) – Balaure (56 Constantinescu), Ivan, Iovu (39 Pham). Andrei Ivan a mai marcat de două ori cu Ungaria (România a câştigat cu 5-1) şi o dată cu Italia (scor 3-3). Singura partidă în care fotbalistul craiovean nu a înscris a fost România – Bulgaria 3-1. Născut în 1997, Andrei Ivan a fost adus în iarnă la Universitatea de la Sporting Piteşti şi a jucat deja trei partide în tricoul alb-albastru.