Liga Campionilor (sferturi de finală – retur): PSG sau Bayern?

0
1017

Capul de afiş al partidelor de astă-seară, contând pentru returul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, îl constituie de bună seamă returul de pe Parc de Princes, dintre PSG şi Bayern Munchen. În urmă cu o săptămână, pe „Allianz Arena”, parizienii s-au impus, surprinzător (3-2) şi teoretic pleacă… favoriţi, numai că sunt lipsiţi de aportul fundaşului central Marquinhos, accidentat, nereţinut în grupul convocat de Mauricio Pochetino, care nu-i are la dispoziţie nici pe Icardi şi Kurzawa. În schimb Neymar, Mbappe, Di Maria se vor afla în teren. PSG ar fi prima echipă care s-a impus în faţa bavarezilor lui Hans Dieter Flick după 17 meciuri în C1. Bayern Munchen nu-i va avea, la rândul său, pe Robert Lewandowski, Serge Gnabri, Niklas Sulle, Douglas Costa, Corentin Tolisso. Un meci nul le-ar fi suficient parizienilor sau chiar şi o înfrângere (0-1 sau 1-2). La o victorie cu scorul de 3-2 al oaspeţilor se intră în prelungiri. În fine, Rekordmeister se poate califica la 4-3 sau 5-4. Partida va fi condusă de italianul Daniele Orsato. În orice caz, duelul celor mai buni portari ai lumii, Keylor Navas şi Manuel Neuer se anunţă ispititor. În cealaltă partidă a serii care se va disputa la Sevilla, pe „Ramon Sanchez Pizjuan”, încredinţată francezului Clement Turpin, Chelsea învingătoare în partida tur (2-0) n-are teoretic mari griji cu FC Porto, deşi nimic nu este exclus. În caz de succes, Chelsea devine prima echipă engleză care n-a pierdut niciuna din cele 10 partide în actuala ediţie a Ligii Campionilor, după Liverpool în 2017/2018 (7 victorii, 2 remize, 0 înfrângeri). Dacă va marca, Mason Mount va intra şi el în statistici. La rândul său, Sergio Oliveira, cu 5 goluri pentru FC Porto în C1 a atins deja un record pentru un jucător portughez. De la victoria contra lui Leicester în 2016 (5-0), FC Porto n-a mai câştigat nici o partidă din cele 7 disputate cu cluburile engleze.