Liga Campionilor: Cristiano Ronaldo – seară magică!

0
345

Autor al unei triple (min. 27, 48, 86) pe Juventus Stadium (40.884 spectatori) Cristiano Ronaldo s-a dovedit „unic, monstruos, extraterestru”, calificându-şi pentru sferturile de finală ale competiţiei echipa care pierduse (0-2) prima manşă a optimilor. Întreaga echipă a lui Massimiliano Allegri – lidera Serie A – a făcut o partidă de vis, obţinând o remontada istorică. Cristiano Ronaldo, Pjanic, Bonuci, Diballa, Matuidi, Bernadeski, Emre Can s-au autodepăşit realmente în partida cu Atletico Madrid, echipa lui Diego Simeone având o singură ocazie reală de gol prin Morata (min. 45+2). Juventus a mai înscris o dată prin Chellini, dar după recursul la VAR golul a fost anulat. Aşadar, come back-ul promis de Cristiano Ronaldo a avut loc şi în ultimile cinci eliminări ale lui Atletico Madrid – sub conducerea tehnică a lui Diego Simeone (finala C1 2014, sfertul de finală C1 2015, finala 2016, semifinala 2017 şi acum optimile C1 2019) – Cristiano Ronaldo a marcat. Să mai notăm că prestaţia lui Antoine Griezmann a fost simbolul unui nafragiu realmente neaşteptat.