Halep şi Niculescu, în turul al treilea la Indian Wells! Cine sunt următoarele adversare

0
312

Calificate direct în manşa secundă, Simona Halep şi Monica Niculescu au debutat cu dreptul la Indian Wells (SUA).

Din postura de deţinătoare a trofeului, Halep (nr. 5 WTA) n-a avut nicio problemă cu Vania King (202 WTA), una dintre reprezentantele gazdelor, de care a trecut cu un dublu 6-1, în 56 de minute.

Următoarea adversară a constănţencei va fi rusoaica Ekaterina Makarova (32 WTA), care a avansat în această fază după ce a depăşit-o pe cehoaica Lucie Hradecka (77 WTA), scor 6-4, 6-4.

Halep o conduce cu 2-1 la directe pe Makarova şi s-au întâlnit până acum de fiecare dată în sferturi: 6-1, 7-6 la New Haven 2013, 4-6, 0-6 la Australian Open 2015 şi 6-3, 1-6, 7-5 la Dubai 2015.

Trecând la Niculescu (34 WTA), olteanca născută în Slatina a dispus de britanica Heather Watson (53 WTA), scor 6-4, 2-6, 6-2, la finele a două ore şi 14 minute.

A treia jucătoare a lumii, Agnieszka Radwanska. stă să îi iese acum în cale româncei, iar poloneza are un bilanţ de 2-1 în disputele anterioare. Va fi a doua încleştare din acest an, după optimile de la Doha, unde Radwanska a câştigat în  minimum de seturi, 7-5, 6-1.

În manşa secundă, Aga a întrecut-o pe slovaca Dominika Cibulkova (57 WTA), 6-3, 3-6, 7-5.

Halep – Makarova şi Niculescu – Radwanska vor fi duminică seară/noapte.