Krim vine la Vâlcea fără una dintre cele mai bune jucătoare ale sale / Oltchim a scăpat de Torstensson

0
330

Înaintea disputei cu Krim Ljubljana, de duminică (ora 18:00, Digi Sport 1), de pe teren propriu, una decisivă pentru Oltchim în încercarea de a accede în semifinalele Ligii, campioana României a primit o veste încurajatoare dinspre Slovenia. Linnea Thorstensson, interul stânga, golgeterul echipei slovene în partida din etapa trecută cu Zvezda (7 goluri), s-a accidentat şi nu va putea juca aproximativ două luni!

„În minutul 5 sau 6 din a doua repriză cu Zvezda, mi-am agăţat degetul în tricoul unei adversare şi din păcate osul s-a rupt”, a declarat Linnea pentru site-ul federaţiei suedeze de handbal. Doctorii i-au pus imediat degetul în ghips. „Îmbucurător e faptul că nu voi avea nevoie de o intervenţie chirurgicală. Zece zile cu degetul în ghips va fi de ajuns, dar apoi va trebui să mai stau în afara terenului încă şase săptămâni”, a adăugat Thorstensson.

„Galacticele” au nevoie de un simplu succes pentru accederea în careul cu aşi, dar se gândesc la primul loc în grupă pentru a evita în semifinale pe Gyor, formaţie care în actualul sezon are 11 victorii din tot atîtea jocuri disputate în Liga Campionilor. Pentru asta au nevoie de o victorie la 3 goluri, însă doar cu condiţia ca, în celălalt meci al grupei, Ferencvaros să bată pe Zvezda (s-ar afce un clasament în trei). Dacă nu, Oltchim trebuie să învingă la 5 goluri (24-28 în Slovenia). Sau şi 4, dar nu cu mai mult de 23 de goluri încasate.

Clasament general: 1. Krim 8p, 2. Oltchim 6p, 3. Ferencvaros 6p, 4. Zvezda 0p.

Clasament în trei: 1. Krim 4p (85-79), 2. Ferencvaros 4p (101-109), 3. Oltchim 2p (76-74).

Alături de Gyor, din cealaltă grupă s-a mai calificat Larvik (Norvegia).