Cupa Africii pe Naţiuni – Mali i-a suflat bronzul Ghanei

0
343

Reprezentativa statului Mali a învins, sâmbătă, la Malabo, cu scorul de 2-0 (1-0), naţionala Ghanei, în finala mică a Cupei Africii pe Naţiuni, reuşind astfel să revină după 40 de ani pe podiumul competiţiei continentale. Golurile au fost marcate de Diabate, în minutele 23 şi 80. După o centrare a lui Garra Dembele care s-a oprit pe transversala porţii ghaneze, Mali a deschis scorul: Samba Diakite a trimis din 17 metri puternic, în urma unui corner, Kwarsey a respins în faţă, iar Cheick Diabate a marcat simplu. Ghanezul Vorsah a primit roşu în minutul 63 dupa ce l-a atacat dur pe Bakaye Traore, iar pe contraatac s-a facut 2-0. Tamboure l-a lansat pe Samba Sow, a urmat pasă pentru Cheick Diabate,  iar nouarul a reuşit dubla, aducând medaliile de bronz pentru echipa lui Alain Giresse. Aseară, la Libreville, Coasta de Fildeş şi Zambia au disputat finala Cupei Africii.