Brac – singurul integralist la CSU

0
282

Portarul sârb a fost toate minutele în poarta Craiovei, încasând 11 golori în cele 1470 de minute de joc

Ora bilanţului a venit pentru echipa asumată de autorităţile craiovene. Postura de lider după prima jumătate a sezonului nu poate decât să-i mulţumească pe suporteri, parcursul fiind unul aproape fără greşeală de când Ovidiu Stângă a fost instalat. 25 de jucători au evoluat pentru CSU în cele 16 meciuri disputate, 14 în Liga a II-a şi două în Cupa României. De-a lungul acestui sezon, ţinând cont că echipa a fost în construcţie permanentă, schimbările au abundat şi niciodată primul „unsprezece” nu a fost acelaşi de două ori. Portarul sârb Bojan Brac a fost integralist, el apărând poarta Craiovei în toate minutele din acest sezon. „Mă simt bine la Craiova, nu regret că am venit la această echipă, chiar dacă este în liga secundă. Îmi doresc să promovăm şi să apuc să debutez în poarta CSU şi în Liga I. Cred că mi-am făcut treaba destul de bine şi am crescut în evoluţii pe parcursul acestui campionat” spune Bojan Brac, transferat în vara trecută de la echipa Hajduk Kula, din prima ligă din Serbia. Brac a comis o singură eroare majoră, în singurul meci pierdut de CSU pe teren propriu în acest sezon, cel cu Metalul Reşiţa, scor 1-3. Sârbul a avut o serie foarte bună de când Silviu Lung s-a ocupat de pregătirea sa, în 8 meciuri din cele 16 jucate neprimind gol. Fundaşul central Florin Pătraşcu a disputat şi el toate jocurile, însă însă în unele a fost schimbat sau a intrat pe parcurs. În condiţiile în care echipa a avut nevoie de doi jucători în permanenţă în teren, Cristian Ganea a fost folosit, cu o singură excepţie, în toate disputele, ceilalţi juniori din lot fiind Dragu, Gorovei, Voinea şi Dragicevic, acesta din urmă accidentându-se însă încă din startul sezonului. Golgheterul echipei este Costin Curelea, care are însă doar patru reuşit, iar cel mai eficient jucător este Ferfelea, care a evoluat doar în 3 meciuri, în care însă a reuşit două goluri şi o pasă de gol. Echipa lui Stângă a beneficiat de 5 penalty-uri, dar a ratat trei dintre ele.  Au fost în lotul CSU, dar nu au apucat să debuteze într-un meci oficial jucătorii: Ousmane Gueye, Enache Câju, Ionuţ Irimia, Marian Pop.

Meciurile din Liga a II-a: CSU – Bistriţa 1-1, FCU – CSU 0-0, CSU – Reşiţa 1-3, ASA – CSU 1-1, CSU – Olimpia 1-0, CSU – UTA 2-0, Motru – CSU 0-1, CSU – FC Olt 2-1, FC Bihor – CSU 0-1, CSU – Vâlcea 3-1, CS Mioveni – CSU 0-1, Bistriţa – CSU 1-0, CSU – FCU 0-0, Reşiţa – CSU 0-2.

Meciuri în Cupa României: Pandurii II – CSU 1-6, Chindia – CSU 3-1 – după prelungiri.

Jucătorii folosiţi de CSU Craiova

Portar: Brac – 16 meciuri, 11 goluri primite.

Fundaşi: Pătraşcu 16, Cârjă 13, Ljubinkovic 12 – 1 gol, Stancu 10 – 1 gol, Izvoranu 7, Velcovici 5, Scarlat 3, Vişan 2, Gado 2.

Mijlocaşi: Ganea 15, Ad. Ionescu 14 – 1 gol, Precup 14, Dragu 12 – 1 gol, Dragalina 11 – 3 goluri, Sin 11 – 1 gol, Gorovei 8 – 1 gol, Bardu 6, Pleşan 5 – 2 goluri, Pârvu 4 – 2 goluri, Ferfelea 3 – 2 goluri.

Atacanţi: Curelea 10 – 4 goluri, Voinea 9 – 2 goluri, Opriţa 9 – 1 gol, Dragicevic 5 – 1 gol.

Penalty-uri: 2 transformate – Dragalina, 3 ratate – Dragalina, Ganea, Curelea.

Eliminări: Izvoranu 2, Pleşan, Opriţa, Ad. Ionescu.

Antrenori: Erik Lincar – 6 meciuri, 1 victorie, 3 egaluri, 2 eşecuri, Ovidiu Stângă: 10 meciuri, 8 victorii, 1 egal, 1 înfrângere.