Preliminariile CM Rusia 2018

0
66

Zona Europa

Grupa A: Olanda – Suedia 2-0, Franţa – Belarus 2-1, Luxemburg – Bulgaria 1-1. Clasament: 1. Franţa 23p, 2. Suedia 19p (+17), 3. Olanda 19p (+9), 4. Bulgaria 13p,  5. Luxemburg 6p, 6. Belarus 5p.

Grupa B: Portugalia – Elveţia 2-0, Ungaria – Insulele Feroe 1-0, Letonia – Andorra 4-0. Clasament: 1. Portugalia 27p (+28), 2. Elveţia 27p (+16),  3. Ungaria 13p, 4. Insulele Feroe 9p,  5. Letonia 7p, 6. Andorra 4p.

Grupa C, clasament: 1. Germania 30p, 2. Irlanda de Nord 19p,  3. Cehia 15p, 4. Norvegia 13p, 5. Azerbaidjan 10p, 6. San Marino 0p.

Grupa D, clasament: 1. Serbia 21p, 2. Irlanda 19p, 3. Ţara Galilor 17p, 4. Austria 15p, 5. Georgia 5p, 6. Moldova 2p.

Grupa E, clasament: 1. Polonia 25p,  2. Danemarca 20p, 3. Muntenegru 16p, 4. România 13p, 5. Armenia 7p, 6. Kazahstan 3p.

Grupa F, clasament: 1. Anglia 26p, 2. Slovacia 18p (+10), 3. Scoţia 18p (+5), 4. Slovenia 15p,  5. Lituania 6p, 6. Malta 1p.

Grupa G, clasament: 1. Spania 28p, 2. Italia 23p,  3. Albania 13p, 4. Israel 12p, 5. Macedonia 11p, 6. Liechtenstein 0p.

Grupa H: Estonia – Bosnia 1-2, Belgia – Cipru 4-0, Grecia — Gibraltar 4-0. Clasament: 1. Belgia 28p, 2. Grecia 19p, 3. Bosnia 17p, 4. Cipru 10p, 5. Estonia 8p, 6. Gibraltar 0p.

Grupa I, clasament:  1. Islanda 22p, 2. Croaţia 20p, 3. Ucraina 17p, 4. Turcia 12p, 5. Finlanda 6p, 6. Kosovo 1p.

Zona AmSud

Ecuador – Argentina 1-3, Peru – Columbia 1-1, Brazilia – Chile 3-0, Uruguay – Bolivia 4-2, Paraguay – Veneuzela 0-1.

Clasament: 1. Brazilia – 41 puncte, 2. Uruguay – 31 puncte, 3. Argentina – 28 puncte (+3), 4. Columbia – 27 puncte (+2), 5. Peru – 26 puncte (+1), 6. Chile – 26 puncte (-1), 7. Paraguay – 24 puncte, 8. Ecuador – 20 puncte, 9. Bolivia – 14 puncte, 10.Venezuela – 9 puncte. Peru va susţine un baraj intercontinental cu Noua Zeelandă.

Zona AmNord şi Concacaf

Trinidad Tobago – SUA 2-1, Honduras – Mexic 3-2, Panama – Costa Rica 2-1. Clasament: 1. Mexic 21p, 2. Costa Rica 16p, 3. Panama 13p, 4. Honduras 13p, 5. SUA 12p, 6. Trinidad Tobago 6p. Honduras va disputa un baraj cu Australia.

Zona Africa

Grupa A: Clasament: 1. Tunisia 13p (+7), 2. DR Congo 10p (+5), 3. Guinea 3p, 4. Libia 3p. Pe 6 noiembrie: Tunisia – Libia, DR Congo – Guinea.

Grupa B: Clasament: 1. Nigeria 13p, 2. Zambia 7p, 3. Camerun 6p, 4. Algeria 1p.

Grupa C: Clasament: 1. Maroc 9p, 2. Coasta de Fildeş 8p, 3. Gabon 5p, 4. Mali 3p. Pe 6 noiembrie: Coasta de Fildeş – Maroc, Gabon – Mali.

Grupa D: Clasament: 1. Senegal 8p (un meci mai puţin), 2. Burkina Faso 6p, 3. Capul Verde 6p, 4. Africa de Sud 4p (un meci mai puţin). Pe 6 noiembrie: Senegal – Africa de Sud, Burkina Faso – Capul Verde. Pe 12 noiembrie: Africa de Sud – Senegal.

Grupa E: Clasament: 1. Egipt 12p, 2. Uganda 8p, 3. Ghana 6p, 4. Congo 1p.

Câştigătoarele grupelor se califică la Mondiale.

Echipele calificate până acum la CM 2018: Rusia, Brazilia, Uruguay, Argentina, Columbia, Mexic, Costa Rica, Panama, Japonia, Iran, Arabia Saudită, Coreea de Sud, Belgia, Germania, Anglia, Spania, Polonia, Serbia, Islanda, Franţa, Portugalia, Nigeria, Egipt.