CM de fotbal feminin: Australia şi Anglia, în semifinale

0
390

Australia – Anglia ÅŸi Spania – Suedia sunt semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin 2023, care se desfăşoară în Australia ÅŸi Noua Zeelandă. Sâmbătă, la Brisbane, Australia a eliminat FranÅ£a, după loviturile de departajare, scor 7-6, fiind 0-0 după 120 de minute. Nu mai puÅ£in de 4 franÅ£uzoaice au ratat de la cercul cu var, faţă de 3 reprezentante ale gazdelor, fiind nevoie de 10 serii pentru stabilirea semifinalistei.

În ultimul sfert de finală, la Sydney, Anglia a învins cu 2-1 naţionala Columbiei, goluri Hemp (45+7) şi Russo (63), respectiv Santos (44).

Australia va întâlni Anglia pentru un loc în finală, miercuri la Sydney, în timp ce Spania şi Suedia se întâlnesc marţi, la Auckland.