Italia, noua campioană europeană

0
555

Titlul unuia dintre cele mai spectaculoase turnee Euro din istorie s-a decis după lovituri de departajare. Italia a fost egală cu Anglia, pe Wembley, după 90 şi 120 de minute, 1-1, dar a fost superioară la penalty-uri, scorul final fiind 4-3 pentru Squadra Azzurra. Fundaşul stânga englez Luke Shaw a deschis scorul în minutul 2, cu o apariţie surprinzătoare în careul advers şi un şut din drop, italienii egalând tot printr-un fundaş, Bonucci, care a finalizat o acţiune prelungită la poarta gazdelor. La penalty-uri, selecţionerul englez a fost total neinspirat, ratând toţi cei trei jucători introduşi pe final pentru a executa. Pentru Italia este al doilea trofeu continental, după cel obţinut în 1968.

Anglia – Italia 3-4, după lovituri de departajare, 1-1 după 90 şi 120 de minute.

Au marcat: Shaw 2 / Bonucci 67.

La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci şi Bernardeschi şi au  ratat Belotti şi Jorginho. Pentru Anglia au marcat Kane şi Maguire şi au ratat Rashford, Sancho şi Saka.

Anglia: Pickford – Walker (Sancho ‘120), Stones, Maguire –Trippier (Saka ’71), Phillips, Rice (Henderson ’74, Rashford ‘120), Shaw – Mount (Grealish ’99) – Sterling, Kane. Selecţioner: Gareth Southgate.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Florenzi ‘118) – Barella (Cristante ’54), Jorginho, Verratti (Locatelli ’96) – Chiesa (Bernardeschi ‘86), Immobile (Berardi ’55), Insigne (Belotti ’91). Selecţioner: Roberto Mancini.

Arbitru: Bjorn Kuipers (Olanda).