CM 2018: Croația în finală, ce surpriză!

0
329

Croația a eliminat Anglia, în cea de-a doua semifinală a CM 2018, și va întâlni, duminică (ora 18.00), la Moscova, pe Lujniki, Franța, o reeditare a semifinalei de acum 20 de ani. Partida Anglia – Croația a fost o semifinală dominată psihic, precumpănitor, de Vatreni, cum este botezată echipa croată, cu prelungiri, cum de altfel au fost și partidele cu Danemarca din optimi (1-1, 3-2 d.l.p.) și Rusia (2-2, 4-3 d.l.p.). Numai că nu s-a mai ajuns la loviturile de departajare. Croația este prima echipă, care obține trei calificări în urma prelungirilor. Are în plus, față de adversara sa din finală, 90 de minute de joc. Ceea ce n-a reușit niciodată reprezentativa fostei Iugoslavii, care nu a dus lipsă de mari jucători, a reușit Croația – o țară cu 4,5 milioane de locuitori – la a cincea sa participare la un turneu final. Cu Luka Modric, Ante Rebic, Ivan Perisic, Mario Manzukic și un bun antrenor, Zlatko Dalic, Croația este o forță în fotbalul european. De netăgăduit. La Euro 2016 a trimis acasă Spania și a cedat în prelingiri, în optimile de finală, în fața Portugaliei, care avea să-și adjudece trofeul. S-a calificat după baraj la turneul final al CM. Reprezentativa Angliei a fost, în schimb, o decepție în semifinala de aseară. A condus din debutul partidei cu 1-0 (gol din lovitură liberă – Kieran Trippier), a avut o bună primă repriză, dar oamenii lui Gareth Southgate s-au tăiat după pauză, când a venit egalarea semnată de Ivan Perisic, din centrarea lui Sime Vrsalijko. Hary Kane (30 de goluri în 37 de meciuri), de la Tottenham, care în campionatul englez “s-a jucat” cu Dejan Lovren, de la Liverpool, nu l-a depășit măcar o dată, iar Delle Ali a înotat realmente în teren, ca și Jordan Henderson, radarul echipei altădată. Cei doi mijlocași au fost simbolul scenariului catastrofal, care s-a prefigurat în prelungiri. De altfel, France Football a acordat prestației “fantomatice” a lui Hary Kane nota 3. Ali a primit nota 4; Walker – 3; Lingard – 4; Sterling – 4; Stones – 5; Maguire – 6; Young – 5; Trippier – 7 și Pickford – 6. Golul calificării, marcat de Manzukic (min 108), a pus capăt unei partide în care reprezentativa “Trei lei” a fost în multe momente de nerecunoscut. Angajările repetate, în adâncime, ale lui Raheem Sterling au fost sistematic dejucate de tenacele fundaș central Domagaj Vida. Și astfel, reprezentativa țării cu cel mai puternic campionat, cei mai bine plătiți jucători, cei mai galonați și scumpi antrenori, s-a dovedit lipsită de orice determinare și inspirație în joc, în fața selecționatei conduse de Zlatko Dalic. Și Marcus Rashford și Ashley Young, ambii de la Manchester United au decepționat. Anglia va disputa finala mică sâmbătă, la Sankt Petersburg, iar Croația, învinsă pe teren propriu, într-un meci de pregătire, de Brazilia (0-3) fără drept de apel, va întâlni, cum spuneam, Franța, în finala mare. Unde orice deznodământ este posibil.