Ronaldo, dublă înainte de Euro 2024

0
151

În ultimul amical înainte de Euro 2024, naţionala Portugaliei a învins, la Aveiro, cu 3-0, echipa Irlandei. Joao Felix a deschis scorul pentru Portugalia, în minutul 18 , iar Cristiano Ronaldo, a reuşit o dublă, în minutele 50 şi 60, pe care a prefaţat-o cu un şut în bară din lovitură liberă.

Înaintea meciului cu România, programat luni, la Euro 2024, naţionala Ucrainei a câştigat cu 4-0 amicalul cu naţionala Moldovei, la Chişinău, sub privirile Maiei Sandu. Au marcat:  Yaremchuk, Tsygankov, Dovbyk şi Sudakov.

Într-un alt amical, Irlanda de Nord a învins Andorra cu 2-0, la Murcia, prin dubla fundaşului lui Liverpool, Conor Bradley, în minutele 16 şi 22.

Rezultate din alte amicale:

Azerbaidjan – Kazahstan 3-2 (Emreli 42, Makhmudov 51 penalti, Bayramov 73 / Vorogoskyi 2, Samorodov 28);

San Marino – Cipru 1-4 (Giocondi 81 / Satsias 45+2, Kastanos 53, 54, Kakoulli 83);

Letonia – Insulele Faroe 1-0 (Ciganiks 50);

Lituania – Estonia 1-1 (Matulevicius 84 / Lepik 82);

Malta – Grecia 0-2 (Bakasetas 7 penalti, Tzolis 15);

Belarus – Israel 0-4 (Melamed 6, Safuri 18, Shlomo 36, Kanaan 82).