“Duminica neagră” a fraţilor Esposito

0
405

În fotbalul italian se remarcă o “tripletă” de fraţi cu numele Esposito, pentru care însă week-end-ul trecut n-a fost deloc unul fast. Implicaţi în trei meciuri decisive pentru echipele la care evoluează, cei trei fraţi Esposito, Salvatore, Sebastiano şi Francesco Pio, au suferit eşecuri importante duminică, în decurs de câteva ore.

Cel mai mare dintre fraţi, Salvatore Esposito, în vârstă de 23 de ani, mijlocaş la Spezia, a pierdut barajul de menţinere în Serie A, disputat pe Mapei Stadium din Parma, contra Veronei, scor 3-1.

Fratele cel mijlociu, Sebastiano Esposito, în vârstă de 21 de ani, atacant la SSC Bari, a ratat în minutul 90+4 promovarea în Serie A, din cauza golului marcat de Pavoletti de la Cagliari,  iar formaţia sardă s-a impus cu 1-0 în returul barajului de accedere în prima ligă, după ce în tur fusese 1-1.

În sfârşit, cel mai mic dintre fraţi, Francesco Pio Esposito, în vârstă de 18 ani, atacant la Inter Primavera, unde este antrenat de Cristian Chivu, a pierdut finala Campionatului Mondial U20 cu naţionala Italiei, în Argentina, în faţa Uruguayului, după un gol marcat de sud-americani în minutul 86.