Cagliari şi Verona vor juca în Serie A

0
445

Hellas Verona şi Cagliari completează grupul echipelor care vor evolua în sezonul următor din Serie A. Spezia și Verona au terminat la egalitate de puncte stagiunea precedentă şi s-au duelat în barajul pentru menținerea în Serie A, disputat la Parma.  Verona a deschis scorul în minutul 5, prin Faraoni, însă Spezia a egalat după  zece minute prin Ampadu. Ngonge a reuşit o dublă până la pauză pentru Verona, care va continua în primul eșalon din Italia și în următorul sezon, în timp ce Spezia a retrogradat.

După un singur sezon petrecut în Serie B, Cagliari a revenit pe prima scenă, în urma play-off-ului de promovare. După 1-1 în tur cu Bari, în returul de pe San Nicola, Cagliari, formaţia preluată la mijlocul acestui sezon de antrenorul care a câştigat titlul-minune în Premier League, cu Leicester, Claudio Ranieri, avea nevoie de victorie, deoarece la egalitate, Bari promova, clasându-se mai bine în campionat.  Fostul napoletan Leonardo Pavoletti a dat lovitura pentru echipa din Sardinia, în minutul 90+4, declanşând fiesta în tabăra oaspeţilor, care s-au impus cu 1-0.