Universitatea a oficializat despărţirea de Andre Santos

0
312

Aşa cum Cuvântul Libertăţii a anunţat de săptămâna trecută, Universitatea Craiova şi-a încheiat colaborarea cu mijlocaşul portughez Andre Santos. Adus în iarnă în Bănie, lusitanul a semnat un contract pe 4 luni, cu posibilitate de prelungire pe doi ani, însă clubul din Bănie nu a mai activat această clauză prin care Santos putea continua la Craiova. Numai 7 prezenţe a bifat portughezul în tricoul Ştiinţei şi un total de 462 de minute. „Finalul aventurii la Ştiinţa şi pentru mijlocaşul Andre Santos, datorită contractului încheiat la termen. Clubul Universitatea Craiova îi mulţumeşte lui Andre pentru profesionalismul de care a dat dovadă şi îi doreşte mult succes mai departe! Ajuns la Universitatea Craiova în luna februarie a acestui an de la formaţia Arouca, Andre Santos a evoluat în şapte meciuri, toate în Play-Off-ul Ligii I Betano. Portughezul a bifat, în total, 462 de minute. Născut pe data de 2 martie 1989 în localitatea portugheză Sobreiro Curvo, Antre Santos are 1,80 m. şi este fotbalist de picior drept. Andre Santos a petrecut tot junioratul la Sporting Lisabona (perioada 2002 – 2008), echipă la care a jucat în cele mai multe meciuri: 67, dintre care 19 în UEFA Europa League. Puţin cunoscut este faptul că nu a fost prima oară când Santos a venit în România. Pe data de 3 noiembrie 2011, Sporting a jucat în deplasare, cu FC Vaslui, portughezul fiind pe teren timp de 78 de minute. Ulterior a fost împrumutat, pe rând, la Fatima şi Leiria. A fost împrumutat de Sporting şi în Spania, la Deportivo La Coruna (15 meciuri), apoi a fost transferat la Vitoria Guimaraes (35 de  meciuri). A mai jucat în Turcia la Balikesirspor (11 meciuri) şi în Franţa la FC Metz (30 de meciuri). În actualul sezon competiţional, a mai evoluat înainte de a veni la Ştiinţa la formaţia portugheză FC Arouca, echipă la care a jucat în 21 de partide şi a izbutit să ofere o pasă decisivă. Santos are, de asemenea, multe prezenţe şi în cadrul selecţionatelor Portugaliei (Under-18, Under-19 şi Under-21). A debutat în Naţionala mare pe data de 29 martie 2011, într-un amical cu Finlanda câştigat de portughezi cu scorul de 2 – 0. Santos a mai evoluat, de asemenea, şi în amicalul contra selecţionatei din Luxemburg, punând umărul la victoria cu 5 – 0 a ţării sale, alături de Cristiano Ronaldo” este mesajul clubului din Bănie.