Premier League: Manchester United trece de Tottenham

0
413

Pe „Hotspur Stadium”, Tottenham s-a văzut scufundată de Manchester United într-o partidă contând pentru etapa a 31-a. Fantomatică şi condusă la pauză, Manchester United a avut o revenire în repriza secundă, şi este ispitită, după toate aparenţele, de lupta pentru primul loc. Aspiră şi la trofeul Europa League, fiind practic calificată în semifinale. Golurile partidei au fost realizate de Heung-Min Son (min. 40) respectiv Fred (min. 57), Edison Cavai (min. 79) şi Mason Greenwood (min. 90). La scorul de 0-0 VAR-ul a anulat un gol înscris de Cavani, în urma unei pase luminoase dată de Pogba (min. 33), pentru faptul că McTominay într-o fază premergătoare comisese un fault asupra sud-coreeanului Son. Un meci nebun s-a consumat pe London Stadium unde West Ham a întâlnit pe Leicester şi a avut 3-0 imediat după pauză, prin golurile marcate de Jesse Lingard (min. 29, 44) şi Jarrod Bowen (min. 48). „Vulpile” au revenit prin dubla lui Kelechi Iheanacho (min. 70, 90+1), şi au fost aproape de egalare, când în min. 90+6, Wesley Fofana n-a nimerit spaţiul porţii la ultimul corner al echipei sale, dintr-o poziţie excelentă. Leicester nu pierduse de la 20 decembrie 2014 pe London Stadium, dar a fost lipsită de Harvey Barnes, James Justin, Wesley Morgan, Gengiz Unden şi James Madison. West Ham visează la Liga Campionilor şi n-a mai fost într-o asemenea situaţie din 1986. În clasament: Manchester City 74 p, Manchester United 63 p, Leicester 56 p, West Ham 55 p, Chelsea 54 p, Liverpool 52 p.