Gala BAFTA 2021: Marile premii

0
77

Lungmetrajul ”Nomadland”, povestea unei comunităţi de nomazi moderni care străbat vestul Statelor Unite în rulote, a câştigat patru premii – printre care ”cel mai bun film”, ”cea mai bună regie”, acordat cineastei de origine chineză Chloe Zhao, şi ”cea mai bună actriţă”, primit de Frances McDormand – în cadrul galei BAFTA 2021, cele mai importante distincţii ale industriei de film britanice, decernate de Academia britanică de film şi televiziune, potrivit Reuters.

În contextul pandemiei de COVID-19, ceremonia s-a desfăşurat virtual în două seri, nominalizaţii fiind prezenţi prin videoconferinţă.

Cu toate acestea, vedetele Hugh Grant şi Priyanka Chopra Jonas şi-au făcut apariţia în persoană la Royal Albert Hall din Londra, în timp ce Renee Zellweger şi Anna Kendrick s-au alăturat galei dintr-un studio din Los Angeles pentru a prezenta câştigătorii.

Prezentãm mai jos lista trofeelor atribuite în cadrul galei BAFTA 2021:

Cel mai bun film: ”Nomadland” (regia Chloe Zhao)

Cel mai bun film britanic: ”Promising Young Woman” (regia Emerald Fennell)

Cel mai bun regizor: Chloe Zhao ( ”Nomadland”)

Cel mai bun actor în rol principal: Anthony Hopkins (”The Father”)

Cea mai bunã actriţă în rol principal: Frances McDormand (”Nomadland”)

Cel mai bun actor în rol secundar: Daniel Kaluuya (”Judas and the Black Messiah”)

Cea mai bună actriţã în rol secundar: Yuh-Jung Youn (”Minari”)

Cel mai bun scenariu original: ”Promising Young Woman” (Emerald Fennell)

Cel mai bun scenariu adaptat: ”The Father” (Christopher Hampton, Florian Zeller)

Cel mai bun film străin: ”Another Round” (Thomas Vinterberg)

Cel mai bun documentar: ”My Octopus Teacher” (Pippa Ehrlich, James Reeda)

Cel mai bun lungmetraj animat: ”Soul” (Pete Docter, Dana Murray)

Cel mai bun debut al unui regizor, scenarist sau producãtor britanic: ”His House” (Remi Weekes)

Cea mai bunã coloană sonoră: ”Soul” (Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross)

Cea mai bunã imagine: ”Nomadland” (Joshua James Richards)

Cel mai bun montaj: ”Sound of Metal” (Mikkel E.G. Nielsen)

Cea mai bună scenografie: ”Mank” (Donald Graham Burt, Jan Pascale)

Cel mai bun design de costume: ”Ma Rainey’s Black Bottom” (Ann Roth)

Cel mai bun machiaj/cele mai bune coafuri: ”Ma Rainey’s Black Bottom” (Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal)

Cel mai bun sunet:  ”Sound of Metal” (Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc)

Cele mai bune efecte vizuale: ”Tenet” (Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley)

Cel mai bun scurtmetraj britanic de animaţie: ”The Owl and the Pussycat”

Cel mai bun scurtmetraj britanic: ”The Present”

Cea mai bunã distribuţie:”Rocks” (Lucy Pardee)

Rising Star Award (trofeu votat de public): Bukky Bakray