Cupa Africii: Paşi greşiţi pentru Algeria şi Egipt

0
479

În ziua a treia la Cupa Africii pe Naţiuni s-au marcat la fel de puţine goluri ca în precedentele partide, cu excepţia celei de deschidere a turneului. Campioana en-titre, Algeria lui Mahrez, a remizat cu Sierra Leone, 0-0, în grupa C, la Douala. “Vulpile deşertului” au ratat exasperant în repriza secundă, după ce şi-au luat adversarul la preţ de matineu în prima parte.

În derby-ul zilei, din grupa D, Nigeria a învins Egiptul cu 1-0, la Garoua. Salah a fost anonim în atacul “Faraonilor”, în timp ce vârful lui Leicester, Iheanacho, a marcat unicul gol, în minutul 30. În celălalt meci din grupă, Sudan – Guineea Bissau 0-0.

Miercuri se joacă meciuri din grupa E, Coasta de Fildeş – Guineea Ecuatorială (ora 21), şi din grupa F, Tunisia – Mali (ora 15) şi Mauritania – Gambia (ora 18).