Cupa Mondială: Brazilia sub şoc

0
282

Selecţionerul Braziliei, Adenor Tite, a demisionat, dar gestul său nu impresionează pe nimeni. Cu 3 minute înaintea încheierii partidei cu Croaţia (min. 117) totul s-a năruit. Atunci Bruno Petkovic a egalat la singurul şut pe poarta lui Becker Alisson, după ce Neymar (min. 105) deschisese scorul. Tite este primul vizat, dovedindu-se incapabil să inverseze cursul jocului şi pentru faptul că cvintetul său ofensiv n-a fost la nivelul aşteptărilor (O Globo). Bilanţul său: 60 de victorii, 15 remize şi 6 înfrângeri, din care 2 în sferturile de finală ale CM 2018 (1-2 cu Belgia) şi CM 2022 (1-1, 2-4 d.l.p.) cu Croaţia. Vinovaţi? Fred, autorul unui raid inutil, Danilo incapabil să închidă culoarul drept, Marquinhos vinovat la golul croaţilor (min. 117) şi ratarea penalty-ului. Presa braziliană tună şi fulgeră după acest insucces, într-un moment în care Selecao era privită ca o pretendentă la titlu.