Preliminarii CM 2026: Brazilia, victorie în Chile

0
103

Selecţionata Braziliei a marcat în minutul 89, prin Luiz Henrique de la Botafogo, golul victoriei în meciul din deplasare cu Chile, câştigat cu 2-1 de naţionala cariocas, în preliminariile Mondialului din 2026. Gazdele au deschis scorul prin Edu Vargas (2), iar Selecao a egalat prin Igor Jesus (45+1).

Campioana mondială en titre, Argentina, a reuşit doar o remiză, scor 1-1, în deplasare, cu Venezuela. Messi a fost integralist şi a pasat decisiv pentru golul lui Otamendi (13), iar Salomon Rondon (65) a egalat pentru gazde.

La peste 4.000 de metri altitudine, Bolivia a învins Columbia, scor 1-0, prin golul lui Terceros (58), deşi gazdele au jucat din minutul 21 în zece oameni, după eliminarea lui Cuellar.
Într-un alt meci din preliminariile CM 2026, Ecuador – Paraguay 0-0. Jocul Peru – Uruguay este programat la noapte.

Clasament: 1. Argentina 19 puncte, 2. Columbia 16, 3. Uruguay 15, 4. Brazilia 13, 5. Ecuador 12, 6. Bolivia 12, 7. Venezuela 11, 8. Paraguay 10, 9. Chile 5, 10. Peru 3.