SUA ratează prezenţa la CM 2018, Panama, în premieră la un turneu final

0
339

Naţionala Statelor Unite ale Americii a pierdut ultimul meci din preliminariile pentru CM 2018, 1-2 în deplasare cu codaşa grupei, Trinidad Tobago şi a ratat calificarea la turneul final. Pe un teren inundat în urma ploilor, gazdele au condus cu 2-0 la pauză, iar jucătorul lui Dortmund, Pulisic, a redus din handicap în repriza secundă. Echipa “stars and stripes” se află la primul Mondial ratat după ediţia din Mexic 1986.

În schimb, Panama şi Honduras au revenit după ce erau conduse la pauză şi au învins Costa Rica şi Mexic, echipe deja calificate, scoţând astfel SUA din calculele calificării. Mexic, Costa Rica şi Panama merg la Mondiale, iar Honduras va da baraj cu Australia. Pentru Panama este o premieră prezenţa la un turneu final. Portarul titular al panamezilor este dinamovistul Penedo.

Rezultate:

Trinidad Tobago – SUA 2-1 (2-0)

Honduras – Mexic 3-2 (1-2)

Panama – Costa Rica 2-1 (0-1)

Clasament: 1. Mexic 21p, 2. Costa Rica 16p, 3. Panama 13p, 4. Honduras 13p, 5. SUA 12p, 6. Trinidad Tobago 6p.