Preliminariile CM Rusia 2018

0
44

Zona Europa

Grupa A: Meciurile Franţa – Belarus, Luxemburg – Bulgaria, Olanda – Suedia s-au jucat aseară.

Clasament: 1. Franţa 20p, 2. Suedia 19p (+19), 3. Olanda 16p (+7), 4. Bulgaria 12p, 5. Belarus 5p, 6. Luxemburg 5p.

 

Grupa B: Meciurile Portugalia – Elveţia, Letonia – Andorra, Ungaria – Feroe s-au jucat aseară.

Clasament: 1. Elveţia 27p (+18), 2. Portugalia 24p (+26), 3. Ungaria 10p, 4. Insulele Feroe 9p, 5. Andorra 4p, 6. Letonia 4p.

 

Grupa C, clasament: 1. Germania 30p, 2. Irlanda de Nord 19p,  3. Cehia 15p, 4. Norvegia 13p, 5. Azerbaidjan 10p, 6. San Marino 0p.

 

Grupa D: Moldova – Austria 0-1, Serbia – Georgia 1-0, Ţara Galilor – Irlanda 0-1

Clasament: 1. Serbia 21p, 2. Irlanda 19p, 3. Ţara Galilor 17p, 4. Austria 15p, 5. Georgia 5p, 6. Moldova 2p.

 

Grupa E, clasament 1. Polonia 25p,  2. Danemarca 20p, 3. Muntenegru 16p, 4. România 13p, 5. Armenia 7p, 6. Kazahstan 3p.

 

Grupa F, clasament: 1. Anglia 26p, 2. Slovacia 18p (+10), 3. Scoţia 18p (+5), 4. Slovenia 15p,  5. Lituania 6p, 6. Malta 1p.

 

Grupa G: Albania – Italia 0-1, Macedonia – Liechtenstein 4-0, Israel – Spania 0-1.

Clasament: 1. Spania 28p, 2. Italia 23p,  3. Albania 13p, 4. Israel 12p, 5. Macedonia 11p, 6. Liechtenstein 0p.

 

Grupa H: Meciurile Belgia – Cipru, Estonia – Bosnia, Grecia – Gibraltar s-au jucat aseară

Clasament: 1. Belgia 25p, 2. Grecia 16p, 3. Bosnia 14p, 4. Cipru 10p, 5. Estonia 8p, 6. Gibraltar 0p.

 

Grupa I: Finlanda – Turcia 2-2, Ucraina – Croaţia 0-2, Islanda – Kosovo 2-0.

Clasament:  1. Islanda 22p, 2. Croaţia 20p, 3. Ucraina 17p, 4. Turcia 12p, 5. Finlanda 6p, 6. Kosovo 1p.

 

Zona AmSud

Meciurile Ecuador – Argentina, Brazilia – Chile, Peru – Columbia, Paraguay – Venezuela şi Uruguay – Bolivia s-au jucat noaptea trecută.

Clasament: 1. Brazilia – 38 puncte, 2. Uruguay – 28 puncte, 3. Chile – 26 puncte (+2), 4. Columbia – 26 puncte (+2), 5. Peru – 25 puncte (+1), 6. Argentina – 25 puncte (+1), 7. Paraguay – 24 puncte, 8. Ecuador – 20 puncte, 9. Bolivia – 14 puncte, 10.Venezuela – 9 puncte. Primele patru echipe se califică direct, iar ocupanta locului 5 va susţine un baraj intercontinental cu Noua Zeelandă.

 

Zona Asia

Australia – Siria 2-1, după prelungiri (în tur 1-1). Australia va disputa un baraj cu locul 4 din zona AmNord şi Concaacaf.

 

Zona AmNord şi Concacaf

Meciurile Trinidad Tobago – SUA, Honduras – Mexic, Panama – Costa Rica s-au jucat  noaptea trecută.

Clasament: 1. Mexic 21p, 2. Costa Rica 16p, 3. SUA 12p, 4. Panama 10p, 5. Honduras 10p, 6. Trinidad Tobago 3p.

Prrimele 3 clasate se califică la Mondiale, iar locul 4 dă baraj cu câştigătoarea play-off-ului din Asia.

 

Zona Africa

Grupa A: Clasament: 1. Tunisia 13p (+7), 2. DR Congo 10p (+5), 3. Guinea 3p, 4. Libia 3p. Pe 6 noiembrie: Tunisia – Libia, DR Congo – Guinea.

Grupa B: Clasament: 1. Nigeria 13p, 2. Zambia 7p, 3. Camerun 6p, 4. Algeria 1p.

Grupa C: Clasament: 1. Maroc 9p, 2. Coasta de Fildeş 8p, 3. Gabon 5p, 4. Mali 3p. Pe 6 noiembrie: Coasta de Fildeş – Maroc, Gabon – Mali.

Grupa D: Clasament: 1. Senegal 8p (un meci mai puţin), 2. Burkina Faso 6p, 3. Capul Verde 6p, 4. Africa de Sud 4p (un meci mai puţin). Pe 6 noiembrie: Senegal – Africa de Sud, Burkina Faso – Capul Verde. Pe 12 noiembrie: Africa de Sud – Senegal.

Grupa E: Clasament: 1. Egipt 12p, 2. Uganda 8p, 3. Ghana 6p, 4. Congo 1p.

Câştigătoarele grupelor se califică la Mondiale.

 

Echipele calificate până acum la CM 2018: Rusia, Brazilia, Mexic, Costa Rica, Japonia, Iran, Arabia Saudită, Coreea de Sud, Belgia, Germania, Anglia, Spania, Polonia, Serbia, Islanda, Nigeria, Egipt.