Steaua ne-a bătut la baschet, acasă / Doar fanii au apărat onoarea Craiovei

0
334

Patru mii se fani au venit miercuri seara la Polivalentă şi atmosfera a fost pe măsura aşteptărilor la cel mai important meci de baschet al Ştiinţei din punct de vedere al rivalităţii,  dar de pe parchet şi de pe tabelă nu a apărut feed-back-ul dorit şi aşteptat. Steaua s-a impus în Bănie, deşi oamenii lui Mandic au avut avantaj confortabil timp de trei sferturi, însă au căzut inexplicabil pe final. O dată cu ei şi tehnicianul sârb, care nu a mai avut reacţie la revenirea oaspeţilor. La revenirea după suspendare, Dzambic a fost doar o umbră a jucătorului din sezonul trecut, apărarea agresivă a oaspeţilor punându-l în mare dificultate. De altfel, fundaşul de 32 de ani a stat pe teren doar 17 minute, timp în care a marcat doar 3 puncte, tramsformând nişte aruncări libere. Absenţa lui Seals a contat enorm, americanul accidentându-se înainte de meci. Compatriotul său, Bureau, a făcut o primă repriză excelentă, iar Popescu a fost cât de cât în grafic, în schimb Mocanu sau Căpuşan au fost mult sub aşteptări şi nevoile echipei. Arbitra Fabiana Martinescu a încins şi mai mult spiritele pe final, când a luat nişte decizii controversate. Craiova a evoluat modest în faţa unui adversar care s-a mobilizat mult mai bine în condiţiile atmosferei din Polivalentă, deşi ca valoare nu pare să aibă un cuvânt important de spus în acest sezon. La final, SCM Universitatea Craiova – Steaua Eximbank 66-70 (26-14, 16-17, 14-16, 10-23). Pentru SCM Universitatea Craiova au evoluat: Sokk (11p), Maric (11), Bureau (17), Căpuşan (8), Popescu (10), intrând şi Topchov (6), Mocanu, Dzambic (3). De partea cealaltă, Mladen Jojic a folosit echipa: Tudor (13), Gallimore (6), Bosnjak (3), Nyakundi (13), Stănescu (3), pe parcurs intrând Djurasovic (9), Gibbs (21), Şanta şi Petkovic (2). Sâmbătă, de la ora 17, craiovenii vor bifa o victorie clară în meciul de la Constanţa, cu Farul, echipă care abordează campionatul cu jucători tineri şi care a pierdut în runda trecută cu Timba Timişoara în deplasare cu 106-33. În celelalte meciuri ale etapei a doua s-au înregistrat rezultatele: BC Mureş – Gaz Metan 89-80, Mobitelco – Energia Rovinari 99-85, Asesoft Ploieşti – BCM Piteşti 81-59, Atlassib Sibiu – Municipal Oradea 74-91 şi BC Timişoara – Concordia Chiajna 98-78.