CM de baschet (M): Germania – premieră istorică

0
186

Germania a devenit, în premieră, campioană mondială la baschet masculin, învingând în finala de ieri Serbia (83-77) la Pasay (Filipine). După ce învinsese neaşteptat SUA în semifinale (113-111) National Mannschaft a dominat în partea a doua a finalei şi reprezentativa Serbiei. Anul trecut Germania obţinuse bronzul la Euro. Pe reprize, scorul a evoluat astfel: 23-26, 24-21, 22-12, 14-18. După 2 reprize scorul era egal 47-47. Denis Schroder 28 pct., deja teribil contra americanilor, a fost marele arhitect al victoriei. La scorul de 73-69 o triplă a lui Voigtman a avut valoare de îngheţ. Zvetislav Pesic, selecţionerul sârb, a încercat ultimele soluţii tactice, dar Avramovic a ratat o aruncare de 3 puncte, deşi a fost cel mai eficient jucător sârb (21 pct.). Serbia a venit fără Jokic, Mikic, Calinic, Lucic, Marjanovic, Kokusevski, iar Boris Simanic şi-a pierdut un rinichi după partida cu Sudanul de Sud. În finală, Ognjen Dobric a jucat doar 2 min., din cauza unei entorse la gleznă. Germania a meritat victoria fiind singura echipă neînvinsă în 8 partide. Denis Schroder a fost desemnat cel mai bun jucător al Campionatului Mondial al cărui „5” arată astfel: Bogdan Bogdanovic (Serbia), Denis Schroder (Germania), Luka Donic (Slovenia), Shai Giljes Alexander (Canada) şi Anthony Edwards (SUA).