Universitatea, eliminată în optimile Cupei Ligii

0
270

Ca şi în precedentele şi singurele două ocazii, Universitatea Craiova n-a supravieţuit primului meci din Cupa Ligii, fiind eliminată, la 11 metri, de către CFR Cluj, scor 3-2 (0-0 după 90 şi 120 de minute), în deplasare, în faza optimilor de finală
În prima repriză, Ştiinţa a fost echipa care a dictat, per-ansamblu, ritmul, numai că şansele importante, în număr de două, le-au aparţinut gazdelor. Mai întâi, Răzvan Horj (33) a reluat cu capul peste poartă, din careul mic, după care (45) ardelenii să irosească un penalty. Bud a scăpat singur cu Calancea, ieşit în întâmpinare-i, l-a lobat pe goalkeeper-ul moldovean, care apoi l-a faultat, şi cum mingea a lovit doar bara, “centralul” Florin Marcu a indicat punctul cu var. Iertat de cuvenitul cartonş roşu, Calancea şi-a reparat eroarea şi i-a refuzat golul italianului Petrucci, cu un plonjon în partea dreaptă.
În partea secundă, tot Craiova a controlat jocul, însă şi cu ocazii. Cea mai mare s-a consumat în minutul 55, când Nuno Rocha a centrat prin faţa porţii, dar nici Ivan, nici Măzărache n-au ajuns la timp pentru a debloca tabela. Clujul aproape că n-a existat, dar nici oamenii lui Mulţescu n-au avut putere să decidă partida în 90 de minute.
În prelungiri, a fost rândul Universităţii să nu mai conteze, dar emoţii deosebite n-a avut, CFR-ul încercând poarta doar cu şuturi de la distanţă.
La penalty-uri, Bancu, Ivan şi Vătăjelu au luat la ţintă peluza şi nimic n-a mai fost de făcut. Pentru CS U au marcat Zlatinski şi Rocha, iar pentru CFR, Cristian Lopez, Petrucci şi Nascimento (au ratat Thiago Lopez şi Bud).

ECHIPE

CFR: Mincă – Peteleu, Larie, Horj, Camora – Jakolis (Neagu 76), Petrucci, Nascimento, Nouvier (Thiago Lopez 58) – Negruţ (Cristian Lopez 53), Bud. Antrenor: Vasile Miriuţă.
Universitatea: Calancea – Popov, Acka, Kay, Vătăjelu – Zlatinski, Mateiu (Rambe 100) – Băluţă, Gustavo (Ivan 46), Măzărache (Bancu 86) – Nuno Rocha. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.