Real Madrid a câştigat pentru a treia oară Supercupa Europei

0
283

supercupaDeţinătoarea Ligii Campionilor, Real Madrid, a cucerit Supercupa Europei la fotbal, ediţia 2016, după ce a învins cu 3-2, după prelungiri, o altă echipă spaniolă, FC Sevilla, câştigătoarea Europa League. Pe stadionul Lerkendal din Trondheim, Real Madrid s-a impus în penultimul minut al prelungirlor, acolo unde ajunsese doar datroită unei reuşite în minutul 90+3, semnată de Sergio Ramos, cel care egalase în prelungiri şi în finala Ligii Campionilor, de acum 2 ani, cu Atletico. Campioana Europei a deschis scorul prin Marco Asensio (21), jucător revenit de la Espanyol, cu un şut la vinclu, dar Sevilla a egalat până la pauză prin Franco Vazquez (41) şi a trecut în avantaj în repriza secundă, când Konoplianka (71) a transformat un penalty acordat obţinut de Vitolo la Ramos. Acesta a fost însă la capătul centrării lui Lucas Vázquez, în prelungirile primelor 90 de minute. În debutul prelungirilor, Sevilla a rămas în inferioritate, după eliminarea lui Kolodziejczak. Dani Carvajal (119) a adus trofeul echipei antrenate de Zinedine Zidane, cu un şut cu exteriorul, la capătul unei acţiuni solitare prin defensiva andaluză.

Real a fost lipsită de Ronaldo, Pepe, Bale sau Kroos, iar Zidane a folosit formula: Casilla – Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Marcelo – Casemiro, Lucas Vazquez, Kovacic (73 James Rodriguez) – Morata (62 Benzema), Isco (66 Modric), Asensio. De partea cealaltă, Jorge Sampaoli a utilizat echipa: Sergio Rico – Dani Pareja, Carrico (51 Rami), Kolodziejczak – Kiyotake, N’Zonzi, Iborra (74 Kranevitter), F. Vazquez  – Mariano, Vietto (67 Konoplyanka), Vitolo.

Real Madrid şi-a trecut în palmares a treia Supercupă a Europei, după cele din 2002 şi 2014. Sevilla rămâne cu o Supercupă câştigată, în 2006, deşi a mai jucat cu acest trofeu pe masă în 2007, 2014, 2015 şi 2016. Zidane le calcă astfel pe urme lui Johan Cruyff, Carlo Ancelotti şi Pep Guardiola pe lista celor care au cucerit Liga Campionilor şi Supercupa Europei atât ca jucători, cât şi ca antrenori.