Halep, în sferturi la Wimbledon

0
286

Românca a eliminat-o pe Vika Azarenka şi mai are nevoie de o victorie pentru a deveni în premieră lider mondial

halepSimona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a învins-o pe bielorusa Viktoria Azarenka, scor 7-6, 6-2. Primul set a fost echilibrat, Azarenka conducând în permanenţă, dar românca a recuperat de fiecare dată. În tie-break însă, Halep a profitat de erorile adversarei şi s-a impus net, scor 7-3. Setul secund a fost la discreţia româncei, care a avut 5-0 şi a încheiat cu 6-2. Scorul la winnere a fost echilibrat, 21-19 pentru Azarenka, însă aceasta a comis de 3 ori mai multe erori neforţate (33-11). Fostă lideră WTA, Azarenka este acum pe locul 683 în lume, după o pauză de mai mult de un an, în care a născut. În sferturile de finală, Halep (locul 2 WTA) o va întâlni mâine pe reprezentanta gazdelor, Johanna Konta (locul 7 WTA), cea care a trecut de Caroline Garcia (Franţa), scor 7-6, 4-6, 6-4.  Halep este la egalitate în meciurile directe cu jucătoarea britanică, toate disputate pe suprafaţă hard. Românca s-a impus de fiecare dată în FED Cup, în 2014 (6-1, 6-4) şi anul acesta (6-1, 6-3), pierzând la Wuhan în 2015, scor 3-6, 6-3, 5-7, după ce a condus cu 5-1 în decisiv, şi la Miami, tot anul acesta, scor 6-3, 6-7, 2-6. Românca mai are nevoie numai de o victorie pentru a deveni în premieră locul 1 mondial, după ce actuala lideră din ierarhia WTA, Angelique Kerber, a fost eliminată de spaniola Garbine Muguruza Blanco, scor 6-4, 4-6, 4-6. În celelalte sferturi de finală feminine: Magdalena Rybarikova (Slovacia) – Coco Vandeweghe (SUA), Venus Williams (SUA) – Jelena Ostapenko (Ucraina), Garbine Muguruza (Spania) – Svetlana Kuzneţova (Rusia).