HANDBAL (F) – UNDER 20 / România a ratat accederea în semifinalele CM

0
298

Naţionala de handbal feminin Under 20 a României a ratat, miercuri seară calificarea în semifinalele Campionatului Mondial din Croaţia,  după ce a fost învinsă în “sferturi” de reprezentativa Coreei de Sud, cu scorul de 27-36 (12-20).

Echipa României învinsese în “optimi” Portugalia, cu scorul de 25-21 (10-9). Anterior, tricolorele mici au încheiat grupa D preliminară, la Cakovec, cu trei victorii – 35-22 cu Tunisia, 26-21 cu Brazilia şi 30-24 cu Slovenia – şi o înfrângere, 31-34 cu Rusia.

După ratarea calificării în semifinale, România va juca pentru clasarea finală pe locurile 5-8, fază în care vor întâlni astăzi, de la ora 17:15, Ungaria (învinsă în “sferturi” de Germania). Franţa (învinsă de Danemarca) şi Olanda (învinsă de Rusia) se vor duela în celălalt meci.

Iată şi programul semifinalelor, tot astăzi: Danemarca – Rusia şi Coreea de Sud – Germania.