Roland Garros: Iga Swiatek mai solidă mental

0
383

Finala feminină de la Roland Garros, disputată ieri, avea teoretic o singură favorită: poloneza Iga Swiatek (22 ani) nr. 1 mondial, dublă învingătoare la internaţionalele Franţei, deţinătoarea titlului, în formă de vârf, dovadă că nu lăsase niciun set adversrelor sale pe parcursul competiţiei. Ceha Karoline Muchova (26 ani) în premieră, într-o finală de Grand Şlem, furnizase deja o mare surpriză în semifinala competiţiei cu Aryna Sabalenka, venind în setul 3 de la 2-5 pentru a şi-l adjudeca (7-5). Finala a durat 2 ore şi 46 minute şi a avut un suspans nebun. Swiatek şi-a adjudecat cu lejeritate primul set (6-2) şi se părea că la indigo va fi şi setul 2, în care a condus cu 3-0. Dar lucrurile s-au complicat, Muchova a revenit în joc şi a câştigat setul (7-5) pe fondul unei nervizităţi vizibile a polonezei. Mai mult, nr. 43 mondial, în setul decisiv a condus (2-0) şi s-a dus până la 4-4 convinsă că poate câştiga meciul. N-a reuşit, pe fondul unor greşeli individuale, care au culminat cu o dublă greşeală la serviciu, la scorul de 5-4 pentru Swiatek. Putea bascula turneul, dar i-a lipsit soliditatea mentală a polonezei. Care n-a pierdut nicio finală de Grand Şlem. A disputat 4 şi a câştigat 4 din care 3 sunt… pariziene. În finală: 6-2, 5-7, 6-4.