Premier League: Manchester United se depărtează de calificarea pentru C1

0
306

west hamManchester United a pierdut aseară „restanţa”, aproape crucială, cu West Ham United (2-3), depărtându-se astfel de zona echipelor calificate pentru C1. Doar un miracol în ultima etapă, în care Manchester întâlneşte pe teren propriu pe Bournemouth, ar mai putea aduce echipa lui Van Gaal în postura de calificată pentru play-off-ul Champions League. Paradoxal, „diavolii roşii” şi-au creat de cinci ori mai multe ocazii decât West Ham, echipă de care, în sferturile Cupei Angliei, trecuseră (1-1, 1-2). Gazdele au deschis scorul prin D. Sakho (min. 10), dar Anthony Martial (min. 51 şi min. 72), incert înaintea partidei, şi-a adus echipa în avantaj. Ultimul sfert de oră a fost însă fatal pentru Man. United şi M. Antonio (min. 76) şi W. Reid (min. 80) au parafat ultima victorie pe Uppton Park (34.602), un stadion cu o istorie de 112 ani. Din sezonul următor West Ham va evolua pe Stadionul Olimpic din Londra, pentru care s-au vândut deja 40.000 de abonamente. Astă-seară, Liverpool întâlneşte pe Chelsea într-o partidă restanţă, iar duminică, 15 mai, se joacă ultima etapă din Premier League. La 21 mai Manchester United întâlneşte în finala Cupei Angliei pe Crystal Palace.