Liga Campionilor: PSG încă mai speră!

0
106

Învinsă aseară (2-3) pe Parc des Princes (47.470 spectatori) în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, PSG este deja cu spatele la zid. Luis Enrique, fost jucător şi antrenor al echipei catalane, are nevoie de un miracol în Catalonia, marţea viitoare, pentru a spera să vadă semifinalele competiţiei. PSG a mai câştigat (4-1) în ultima deplasare (2020-2021) tot în faza sferturilor de finală, la Barcelona, dar n-a reuşit niciodată să se califice după înfrângerea din prima partidă. Echipa lui Luis Enrique nu mai primise 3 goluri în Liga Campionilor de 5 ani (1-3 cu Manchester united în 2019), dar aseară cu un Kylian Mbappe mult prea discret, cu un portar, Gianluigi Donnarumma, neinspirat, totul a fost în defavoarea echipei pariziene. „Mergem la Barcelona cu dorinţă şi ambiţie. Va fi o finală pentru noi. Am încredere în echipă”, a declarat Luis Enrique. Despre care se spune că a dorit o confruntare tactică între el şi Xavi, pe care n-a câştigat-o.