Premier League: Manchester City şi Liverpool – doar remiză

0
366

N-a fost doar o partidă spectaculoasă, cu 4 goluri, cât mai ales un şoc de mare intensitate cu o miză apăsătoare, în lupta pentru titlu, cele două echipe fiind departajate în clasament doar de un singur punct. A fost afişul etapei a 32-a. Dacă în partida tur pe „Anfield” (3 octombrie 2021) Liverpool a condus în două rânduri, prin Mane (min. 59) şi Salah (min. 76), iar City a egalat de fiecare dată prin Foden (min. 69) şi De Bruyne (min. 81), de această dată, pe Etihad Stadium (53.197 spectatori), oamenii lui Pep Guardiola au condus în două rânduri prin De Bruyne (min. 5) şi Gabriel Jesus (min. 37), „cormoranii” egalând de fiecare dată prin Diogo Jota (min. 14) şi Sadio Mane (min. 46). Mai inspiraţi în prima repriză, „cetăţenii” au dominat, au deschis scorul cum spuneam prin De Bruyne, dar balonul a fost deviat de Matip, iar Sterling, acelaşi De Bruyne şi Concelo au mai avut ocazii mari de gol. În repriza secundă Liverpool a mărit ritmul, Jota a şutat în Ederson, Salah a fost deposedat de Laporte într-o situaţie avantajoasă iar VAR-ul i-a refuzat un gol lui Sterling (min. 64), pe bună dreptate, aflat în offside. În minutele de prelungire Ryad Mahrez lansat în adâncime de De Bruyne a încercat un lob dar balonul s-a dus mult peste transversala porţii lui Alisson. Cele două echipe se reîntâlnesc pe Wembley pe 16 aprilie în semifinalele Cupei Angliei. Alte rezultate: Leicester – Crystal Palace 2-1, Norwich – Burnley 2-0, Brentford – West Ham 2-0. În clasament: Manchester City 74p, Liverpool 73p, Chelsea 62p, Tottenham 57p, Arsenal 54p.