United – Barca 0-1, Ajax – Juve 1-1

0
421

În sferturile Champions League, prima manşă, FC Barcelona s-a impus cu 1-0 pe Old Trafford în faţa lui Man United. Diferenţa au făcut-o centrarea lui Messi, reluarea cu capul a lui Suarez şi devierea în propria poartă a lui Shaw, fiindcă astfel a decurs faza din care s-a marcat, în minutul 12. Paradoxal, acţiunea s-a încheiat cu autogol, deşi a fost construită prin 47 de pase consecutive ale oaspeţilor. Asistentul semnalizase ofsaid, dar VAR a validat golul. Până la final am asistat la alte sute de pase ale catalanilor şi câte o ocazie de fiecare parte. Gazdele n-au avut niciun şut pe poartă.

United: De Gea – Young, Smalling, Lindelof, Shaw – Fred, McTominay, Pogba – Dalot (74 Lingard), Lukaku (68 Martial), Rashford (87 Pereira).

Barca: Ter Stegen – Semedo, Pique, Lenglet, Alba – Arthur (66 Vidal), Busquets (90 Alena), Rakitic – Messi, Suarez, Coutinho (66 Sergi Roberto).

Ajax Amsterdam şi Juventus au terminat la egalitate, 1-1. Golurile s-au marcat în minute succesive, dar în reprize diferite. La ultima fază a primei părţi, Ronaldo a înscris cu capul, iar la redeschiderea jocului a egalat Neres. Cristiano a ajuns la 125 de goluri în UCL. Pe final, Costa a avut o bară.

Ajax: Onana – Veltman, De Light, Blind, Tagliafico – Schone (75 Ekkelenkamp), De Jong – Ziyech, Van de Beek, Neres – Tadic.

Juve: Szczesny – Cancelo, Bonucci, Rugani, Alex Sandro – Bentancur, Pjanic, Matuidi (75 Dybala) – Bernandeschi (90 Khedira), Mandzukic (60 Douglas Costa), Cristiano Ronaldo.