Liga Campionilor – Barcelona şi Bayern s-au calificat în semifinale

0
310

FC Barcelona s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a remizat, miercuri seară, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu echipa franceză Paris Saint-Germain, în manşa retur a sferturilor de finală ale competiţiei. Pentru FC Barcelona a marcat Pedro ’71, iar pentru Paris Saint-Germain a înscris Pastore ’50. În tur, scorul a fost egal, 2-2, iar catalanii au acces în semifinale datorită faptului că au marcat mai multe goluri în deplasare. FC Barcelona: Valdes – Alves, Piqué, Adriano (Bartra ’62), Alba – Xavi Hernandez, Busquets, Iniesta – Pedro, Fabregas (Messi ’62), Villa (Song ’83). Antrenor: Tito Vilanova.

Paris Saint-Germain: Sirigu – Jallet (Van der Wiel ’88), Alex, Silva, Maxwell – Lucas, Verratti (Beckham ’83), Motta, Pastore – Ibrahimovici, Lavezzi (Gameiro ’81). Antrenor: Carlo Ancelotti

Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a eliminat echipa italiană Juventus Torino, cu scorul general de 4-0, în sferturile de finală ale competiţiei. Miercuri seară, Bayern s-a impus în deplasare, scor 2-0, după ce a câştigat şi în tur, scor 2-0. Mandzukici ’64 şi Pizarro ’90+1 au marcat miercuri seară pentru Bayern.

Juventus Torino: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Padoin (Isla ’69), Pogba, Pirlo, Marchisio (Giaccherini ’79), Asamoah – Quagliarella (Matri ’66), Vucinici. Antrenor: Antonio Conte

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Van Buyten (Boateng ’35), Dante, Alaba – Javi Martinez, Schweinsteiger – Robben, Müller, Ribéry (Luiz Gustavo ’80) – Mandzukici (Pizarro ’83). Antrenor: Jupp Heynckes.

Tragerea la sorţi pentru semifinalele Ligii Campionilor are loc vineri la Nyon.