Europa League şi Conference League, optimi

0
535

În turul optimilor Europa League, Galatasaray a obţinut o remiză surprinzătoare pe Nou Camp, cu Barcelona. Cicâldău a intrat pe teren în minutul 78, în timp ce Moruţan n-a fost utilizat. Nici Mihăilă nu a jucat la Atalanta, contra lui Leverkusen, cum nici Răzvan Lucescu nu l-a folosit pe Mitriţă în meciul câştigat acasă, cu 1-0, contra lui Gent, în optimile Conference League.

Rezultatele din turul optimilor Europa League:

FC Sevilla – West Ham 1-0 A marcat: Munir ‘60

Glasgow Rangers – Steaua Roşie Belgrad 3-0 Au marcat: Tavernier ’11 (penalti), Morelos ’15, Balogun ‘51

Sporting Braga – AS Monaco 2-0 Au marcat: Ruiz ‘3, Oliveira ‘89

Atalanta – Bayer Leverkusen 3-2 Au marcat: Malinovski ’23, Muriel ’25, ’49 / Aranguiz ’11, Diaby ‘63

FC Barcelona – Galatasaray 0-0

Miercuri, FC Porto – Olympique Lyon 0-1 şi Betis – Eintracht Frankfurt 1-2.

Leipzig a acces direct în sferturi, după ce Spartak Moscova a fost exclusă din competiţie.

Rezultatele turului optimilor Conference League:

Bodo/Glimt – AZ Alkmaar 2-1 Au marcat: Pellegrino ’39, Solbakken ‘90+1 (penalti) / Aboukhlal ‘73

Leicester City – Rennes 2-0 Au marcat: Albrighton ’30, Iheanacho ‘90+10

Marseille – FC Basel 2-1 Au marcat: Milik ’19 (penalti), ’68 / Esposito ‘80

PSV Eindhoven – FC Copenhaga 4-4 Au marcat: Gakpo ’21, ’70, Doan ’50, Zahavi ’85 / Johannesson ‘6, Pep Biel ’23, ’78, Lerager ‘43

PAOK Salonic –Gent 1-0 A marcat: Kurtic ‘58

Partizan Belgrad – Feyenoord 2-5 Au marcat: Natcho ’13, Jovic ’46 / Toomstra ’20, ’77, Dessers ’52, Geertruida ’64, Sinisterra ‘71

Slavia Praga – LASK 4-1 Au marcat: Sor ‘3, ’29, Olayinka ’83, Traore ’85 / Balic ‘67

Vitesse – AS Roma 0-1 A marcat: Oliveira ‘45+1