„Struţul”, la trei centimetri de bronz la Sopot / Marian Oprea, locul 4 la Mondialele indoor

0
288
Marian Oprea

Marian Oprea, triplusaltist legitimat şi la CSM Craiova, a atins obiectivul propus pentru Campionatul Mondial de Sală, de la Sopot(Polonia), desfăşurat în perioada 7-9 martie. „Struţul” şi-a depăşit performanţa de anul trecut de la mondialele în aer liber găzduite de Moscova, reuşind din ultima săritură să atingă pragul de 17,21 metri, rezultat ce i-a asigurat locul patru, la o diferenţă de 32 de centimetri faţă de polonezul Hoffmann, cel care a prins locul cinci. Desfăşurarea probei a fost una palpitantă, campionul mondial desemnându-se la ultima încercare, după ce primul lider al probei, Ernesto Reve, s-a retras din competiţie la a patra săritură, acuzând o accidentare. Rusul Adams a profitat de oportunitatea ivită, iar cu un ultim efort a reuşit să îl devanseze pe cubanez şi ulterior să devină proaspătul campion mondial indoor în proba de triplusalt cu o performanţă de 17, 37 metri. Epilogul probei a fost cu atât mai dramatic, încât şi ultimul loc al podiumului a fost stabilit graţie rezultatului din ultima săritură, cubanezul Pichardo ridicând ştacheta pentru medalie la 17, 24 metri. În condiţiile în care Pichardo nu reuşea o săritură peste 17, 20 metri la ultima reprezentaţie, Marian Oprea revendica medalia de bronz, tot prin performanţa consemnată în ultima încercare, cu rezultatul de 17, 21 de metri. Însă, în cele din urmă, locul ocupat de sportivul legitimat la CSM Craiova este unul mai mult decât onorabil, iar de altfel este o performanţă îmbucurătoare în perspectiva Campionatului European de Atletism în aer liber ce va avea loc în această vară, deoarece „Struţul” s-a clasat al doilea în clasamentul europenilor, după rusul care a adjudecat titlul de campion mondial.