Puştii au continuat seria victorioasă

0
255

Cu mai mulţi jucători tineri pe teren, Universitatea a defilat contra rezervelor campioanei Uzbekistanului, Pakhtakor Taşkent

Cu o formulă din care au lipsit titularii meciului cu Wisla Cracovia, CS Universitatea Craiova a învins în Antalya cu 2-0 campioana Uzbekistanului, Pakhtakor Taşkent, care şi ea a folosit rezervele, deoarece cu o zi în urmă întâlnise echipa rusă Gazovik. Pentru olteni a deschis scorul capverdianul Kay în minutul 21, reluând cu capul dintr-o centrare a lui Varga, iar Ivan a finalizat cu stângul o acţiune personală în repriza secundă. Kay putea realiza dubla, dar o altă lovitură de cap a sa a întâlnit transversala. Tot în bară au trimis craiovenii cele două penalty-uri de care au beneficiat, Varga şi Băluţă irosindu-le. Primul a fost acordat pentru un henţ, iar cel executat de Băluţă a fost obţinut de Varga. Sorin Cârţu şi Emil Săndoi au folosit echipa: Brac – Marcu, Kay, Izvoranu, Sin – Manea (46 Luciano), Georgescu (69 Iuga), Băluţă (59 Ericson), Varga – Herghelegiu, Ivan (63 Burlacu).

A fost a doua partidă de verificare în care Cârţu şi Săndoi au folosit o formulă cu mulţi jucători tineri, după acel 1-0 cu georgienii de la Sioni Bolnisi, care au întâlnit aseară selecţionata divizionară a României. Uzbecii au dat o replică extrem de modestă, practiuc neajungând până la final să pună în pericol poarta lui Brac. S-a remarcat tânărul Marcu, care a confiscat banda dreaptă şi a avut şi un şut periculos de la 25 de metri, aproape de vinclu. În centrul defensivei Izvoranu şi Kay au dat siguranţă, capverdianul fiind aproape de o dublă la urcările în careul advers. Sin, cu masca de protecţie pe faţă, a fost încercat din nou fundaş stânga. Manea, dar mai ales Luciano, au fost dezamăgirile serii, având prestaţii slabe. Georgescu a jucat în faţa apărării şi a avut ceva emoţii. În schimb, Varga şi Băluţă, cei care au ratat penalty-urile, au arătat poftă mare de joc, fiind în prim-planul majorităţii fazelor periculoase. Astăzi, Craiova joacă ultimul amical în Antalya, contra moldovenilor de la Şeriff Tiraspol.

Varga: „Şi aceste victorii sunt utile, pentru moral”

Dacian Varga s-a zbătut permanent în meciurile în care a primit şansa de a juca. Dacă în cel cu Wisla a intrat în ultimul minut, cu uzbecii a fost integralist şi a declanşat multe acţiuni periculoase. El a centrat la primul gol, apoi a ratat un penalty, l-a obţinut pe al doilea şi a avut două mari ocazii de a mări avantajul. „După o pregătire bună, trebuiau să vină şi victoriile care ne dau moral pentru retur. Important e că am şi marcat pe lângă sumedenia de ocazii pe care ni le-am creat. Nu mă deranjează să joc alături de puşti, şi eu mă consider un puşti. Concurenţa e binevenită la echipă, pentru că te pregăteşti foarte bine şi trebuie să dai totul la antrenamente şi la jocuri” a spus mijlocaşul de 31 de ani. Varga este precaut în privinţa returului, considerând că nu ar trebui făcute obiective pe termen lung: „Trebuie să o luăm pas cu pas. Primul este să obţinem o victorie la Pandurii. După o să pregătim meciul cu Steaua şi tot aşa. Nu ne gândim la cupele europene. Să câştigăm fiecare meci în parte şi dacă o să fim pe un loc de cupe europene nu ne dăm la o parte”

Ivan: „Nea Sorin m-a certat cu folos, am dat imediat gol”

Ivan a fost sub orice critică în prima repriză, când a şi ratat de la 4 metri cu poarta goală, urmărind mingea trimisă de Kay în bară, dar şi-a revenit după pauză, muştruluit serios de Sorin Cârţu. În partea a doua a finalizat cu stângul o acţiune personală şi s-a implicat mai mult în joc. „Nu am intrat bine în joc în prima repriză de-asta m-a certat nea Sorin. M-a certat cu folos, pentru că în a doua am jucat puţin mai bine. Am dat un gol cu stângul, nu e stilul meu, dar mă bucur că am reuşit să marchez. Am dat de trei ori azi cu mingea în bară, dar să nimerim acum barele şi să dăm goluri în campionat şi nu se supără nimeni. Suntem în mare formă şi sperăm să o batem şi pe Steaua în campionat, după ce s-a întâmplat în Cupă. Ne gândim şi la cupele europene, dar cel mai mult îmi doresc să câştigăm în retur toate meciurile dacă este posibil“ a declarat Ivan la final.

(De la trimisul nostru în Antalya – Turcia)