Baschet, Divizia A – SCM s-a desprins decisiv din prima repriză

0
307

Echipa de baschet masculin SCM Craiova a câştigat joi seara meciul din etapa a 21-a a Divizie A, disputat pe teren propriu comtra formaţiei Czikszereda Miercurea Ciuc, scor 79-70 (18-13, 24-11, 17-20, 20-26). Craiovenii s-au desprins decisiv după prima repriză, luând un avantaj de 18 puncte, astfel încât relaxarea din ultimele două sferturi nu a afectat rezultatul final, însă l-a deranjat pe antrenorul Mandici. În continuare fără căpitanul Tomici, accidentat, craiovenii i-au avut în formă pe Seals (foto, la minge) şi Cortez care au marcat fiecare cât avea pe tricou Michael „Air” Jordan. „Un meci cu două părţi total diferite. Prima repriză a fost foarte bună, în care nu pot să le reproşez nimic băieţilor. Au jucat exact, şi-au făcut foarte bine treaba în toate fazele. A doua repriză parcă nu am mai jucat nimic. Am greşit în ofensivă, am greşit în defensivă, n-am mai practicat baschetul din prima parte. Sunt mulţumit de rezultat, foarte mulţumit de ceea ce s-a întâmplat în prima parte, dar deloc mulţumit de ceea ce am făcut în a doua”, a declarat Andelko Mandici la final. Acesta a folosit echipa: Belanovic – 6p, Orbeanu – 17p, Seals Cortez – 23p, Ross – 23p, Gennie – 6p, iar pe parcurs au intrat: Codin – 3p, Cioacătă, Dawson – 1p şi Petrişor. Cel mai bun marcator al oaspeţilor a fost Ryan Champion cu 19 puncte. Cu acest succes, SCM a acumulat 24 de puncte, aflându-se după 18 meciuri jucate pe locul 13 în Divizia A. Pe 17 februarie, craiovenii urmează să dispute, în Sala Sporturilor „Ion Constantinescu”, restanţa cu Politehnica Iaşi.

Fetele de la SCM Craiova vor întâlni astăzi, în cadrul etapei a 21-a a Diviziei A, în deplasare, de la ora 12, pe Olimpia Bucureşti. „Va fi un meci disputat, la finalul căruia am convingerea că noi vom fi câştigători” a afirmat antrenorul Craiovei, Liviu Manea.