Cupa Africii: Patru victorii cu 1-0 în ziua a doua

0
404

În ziua a doua la Cupa Africii pe Naţiuni, Sadio Mane a adus victoria Senegalului în ultimul minut de prelungiri, scor 1-0, contra Zimbabwe, într-un meci din grupa B, la Bafoussam. Atacantul lui Liverpool a marcat dintr-un penalty dictat pentru henţ în careu.

Tot în grupa B, Malawi, antrenată de românul Mario Marinică, a fost învinsă de reprezentativa Guineei cu 1-0. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Issiaga Sylla (35).

În derby-ul zilei, în grupa C, Maroc a învins Ghana, scor 1-0, gol marcat pe final de joc de Sofiane Boufal de la Angers. În aceeaşi grupă, Gabon a trecut cu 1-0 de Comore, gol reuşit de Aaron Boupendza în minutul 16.

Azi de joacă meciuri din grupa D, Nigeria – Egipt (ora 18) şi Sudan – Guineea Bissau (ora 21), şi din grupa E, Algeria – Sierra Leone (ora 15).